StoryEditorpieniądze

Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze wzrośnie. Ale dlaczego tak mało?

20.09.2021., 09:09h
Od 2022 roku rolnicy będą otrzymywać wyższą stawkę dopłat do paliwa rolniczego. Ale w ich ocenie  podwyżka ta nie pokrywa wzrostu kosztów jakie ostatnio ponoszą. Co na to ministerstwo rolnictwa? Czy rząd przeznaczy więcej pieniędzy dla rolników?

x`W ubiegłym tygodniu w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zwrocie podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej. Projekt ten jest częścią Polskiego Ładu. 

Sejm "za" zwiększeniem zwrotu akcyzy za paliwo rolnicze

Nowelizacja zakłada zwiększenie stawki dopłat do paliwa rolniczego ze 100 do 110 zł za ha, a w przypadku jednej dużej jednostki przeliczeniowej bydła – z 30 zł do 40 zł. Posłowie opowiedzieli się za przyjęciem tej propozycji i skierowali ją do dalszych prac w komisjach rolnictwa i finansów. Wszystko więc wskazuje na to, że rolnicy dostaną podwyżki w następnym roku.

Rząd zdecydował się na zwiększenie zwrotu akcyzy za paliwo rolnicze, by zmniejszyć koszty produkcji w gospodarstwach rolnych.

– Zwiększenie pomocy finansowej dla producentów rolnych w formie zwrotu podatku akcyzowego uzasadnione jest potrzebą zwiększenia konkurencyjności polskich gospodarstw rolnych na unijnym rynku. W ostatnich latach wzrosły koszty produkcji rolnej, w tym związane z wykorzystywaniem paliwa. To  powoduje, że produkcja rolna staje się coraz mniej opłacalna - powiedział wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Ryszard Bartosik w Sejmie. Dziś litr oleju napędowego kosztuje średnio 5,57 zł/l. Rok temu było to 4,34 zł/l.

Znaczny wzrost cen paliwa dotknął rolnictwo

Dlatego rolnicy zaznaczają, że podwyżka zwrotu akcyzy w wysokości 10 zł nie załatwi sprawy, bo koszty paliwa tak mocno poszły w górę. 

– Mam 13 ha sadu, więc paliwa zużywam naprawdę bardzo dużo. Bo to i nawozy trzeba rozsiać, i opryski bez przerwy robić od wczesnej wiosny aż do późnej jesieni. A dziś ropa kosztuje grubo ponad 5 zł, zbliża się nawet do 6. To jak Puda chciał pomóc rolnikom, to powinien dać tej podwyżki chociaż z 30 zł, podnieść limit do 130 l/ha. A nie skapywać jakąś jałmużnę mówił w rozmowie z nami pan Marek, sadownik z okolic Magnuszewa.

Również producenci zbóż zrzeszeni w Polskim Związku Producentów Roślin Zbożowych apelowali, by stawkę tę podnieść do 126 zł/ha.

  Taki limit [126 zł/ha przyp. red.] rekompensuje gospodarzom poniesione nakłady na produkcję rolniczą, zwłaszcza wobec systematycznego wzrostu cen środków do produkcji rolnej   podkreśla PZPRZ.

Uwagę na to, że wzrost wydatków na zwrot akcyzy jest niewystarczający zwracała także opozycja

- Klub Parlamentarny Koalicja Obywatelska poprze ten projekt, chociaż jest to niewielka pomoc, ale każda ustawa poprawiająca interes polskich rolników jest potrzebna – mówiła posłanka Anna Wojciechowska z Koalicji Obywatelskiej.

Z kolei posłowie PSL zwrócili uwagę, że przewidywana kwota 160 mln zł jest niewystarczająca z powodu rosnącej inflacji.

- Proponowane zmiany: środków w latach 2022 do 2031 jest tylko 160 mln każdego roku. Dlaczego co roku te środki nie będą zwiększane, skoro aktualnie mamy najwyższą inflację od 20 lat? - dopytywał poseł Zbigniew Ziejewski z Koalicji Polskiej.

Bartosik: w razie potrzeby zwiększymy środki na dopłaty do paliwa rolniczego

Obecny na sali sejmowej wiceminister rolnictwa Ryszard Bartosik uspokajał jednak posłów, że obecne podniesienie stawki zwrotu nie będzie ostatnim i zapowiedział, że zwrot akcyzy będzie jeszcze wyższy.

-  Nie mamy większych kryzysów na rynkach światowych. W związku z tym reagujemy wówczas, kiedy jest to potrzebne. Jeśli będzie taka potrzeba, rząd przedstawi kolejny projekt podwyższający rolnikom ten limit związany z produkcją rolną, limit związany z akcyzą na paliwo rolnicze - powiedział wiceminister rolnictwa.


wk,
fot. Facebook.com/swimer

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
01. październik 2023 04:27