StoryEditorPorady prawne

Brat chce wymusić zrzeczenie się spadku. Czy można się z tego wycofać?

08.12.2023., 16:00h
Czytelnik pyta, czy brat może go zmusić do zrzeczenia się spadku po ojcu i czy musi zgodzić się na jego żądania?

Z artykułu dowiesz się:

  1. Kiedy może nastąpić zrzeczenie się dziedziczenia?
  2. Kiedy może nastąpić uchylenie się od skutków prawnych oświadczenia woli?
  3. Na czym polega wydziedziczenie?

"Brat zmusza mnie żeby zrzekł sie spadku po ojcu"

– Ojciec zamierza niedługo przekazać całe gospodarstwo bratu. Brat zmusza mnie, żebym podpisał, że zrzekam się spadku po ojcu, ponieważ wtedy po śmierci ojca nie będę mógł żądać od niego zachowku. Bratu zależy, żeby ojciec przekazał mu gospodarstwo w darowiźnie. Twierdzi, że jakby to było przekazanie za dożywocie, musiałby zapłacić wysoki podatek. Czy muszę się zgodzić na żądania brata? Czy jeśli podpiszę to zrzeczenie, będę się mógł potem z tego wycofać? Czy ojciec może mnie wydziedziczyć, jeśli tego nie zrobię? – pyta Czytelnik

Kiedy może nastąpić zrzeczenie się dziedziczenia?

– Zrzeczenie się dziedziczenia może nastąpić tylko w umowie podpisanej z przyszłym spadkodawcą, czyli z Pana ojcem. Zgodnie z art. 1048 Kodeksu cywilnego, spadkobierca ustawowy może przez umowę z przyszłym spadkodawcą zrzec się dziedziczenia po nim. Zrzeczenie się dziedziczenia może być ogranicz...

Pozostało 76% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
21. luty 2024 21:48