StoryEditorPorady prawne

Co ma zrobić rolnik, którego nie stać na opłacenie zachowku od odziedziczonego gospodarstwa?

31.03.2023., 08:03h
Muszę zapłacić siostrze zachowek. Jest on wysoki. Moje gospodarstwo rolne nie jest w dobrej kondycji finansowej. Poza tym mam czworo dzieci. Czy mogę wnosić o obniżenie zachowku albo rozłożenie go na raty?

Kiedy spłaty zachowku mogą zostać obniżone?

Według art. 1082 Kodeksu cywilnego, jeżeli do spadku należy gospodarstwo rolne, ustalenie zachowku następuje z uwzględnieniem przepisów niniejszego tytułu, a także odpowiednio art. 216 k.c. Artykuł ten wskazuje, że spłaty przysługujące współwłaścicielom mogą być obniżone. Przy określaniu stopnia ich obniżenia bierze się pod uwagę:

  • typ, wielkość i stan gospodarstwa rolnego będącego przedmiotem zniesienia współwłas­ności;
  • sytuację osobistą i majątkową współwłaściciela zobowiązanego do spłat i współwłaściciela uprawnionego do ich otrzymania.

Czy obniżoną kwotę zachowku można rozłożyć na raty?

Sąd Apelacyjny we Wrocławiu w wyroku z 13 sierpnia 2013 r. (sygn. akt: I ACa 720/13) orzekł, że odesłanie do art. 216 k.c. oznacza możliwość obniżenia należnego uprawnionemu zachowku. Obniżona kwota zachowku nie wyklucza możliwości rozłożenia jej na raty lub odroczenia terminu jej zapłaty stosownie do przepisu art.  212 § 3 k.c. Ustawodawca wskazuje jednocześnie kryteria, jakimi kierować się winien sąd, decydując o obniżce wysokości spłat.

Z kolei Sąd Najwyższy w po...

Ten artykuł jest dostępny wyłączenie dla Prenumeratorów Tygodnik Poradnik Rolniczy
Zyskaj dostęp do tego i innych wyjątkowych artykułów
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
06. czerwiec 2023 19:50