Czy córka może kupić ziemię od sąsiada, jeśli nie ma wykształcenia rolniczego?Magdalena Szymańska
StoryEditorPorady prawne dla rolników

Czy córka może kupić ziemię od sąsiada, jeśli nie ma wykształcenia rolniczego?

18.07.2023., 16:30h
Jeden z rolników chce wiedzieć czy jego córka może kupić ziemię rolną od sąsiada. Chociaż nie ma wykształcenia rolniczego, to jednak pomagała przy pracach w gospodarstwie. A jeśli nie byłoby to możliwe, to czy ojciec może kupić ziemię na siebie, a później przekazać ją córce?

Z artykułu dowiesz się:

  • Na jakich warunkach KOWR może wydać zgodę na zakup gruntów rolnych? 
  • Jakie wykształcenie czy doświadczenie zapewnia kwalifikacje rolnicze? 
  • Co jest wliczane do stażu pracy w rolnictwie? 
  • Czy rodzice mogą kupić ziemię na siebie, a później przekazać ją córce?

– Sąsiad zamierza sprzedać grunty rolne. Chciałaby je kupić moja córka, która skończyła licencjat, ale niezwiązany z rolnictwem. Córka pomaga mi w gospodarstwie. Czy w takiej sytuacji może kupić tę ziemię? Jeśli nie, to czy ja mogę nabyć te grunty, a potem przekazać je córce w darowiźnie? – chciałby wiedzieć jeden z Czytelników "Tygodnika Poradnika Rolniczego".

Na jakich warunkach KOWR może wydać zgodę na zakup gruntów rolnych?

Nabywcą nieruchomości rolnej może być wyłącznie rolnik indywidualny. Skoro córka nim nie jest, może wystąpić z wnioskiem do Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa o wydanie zgody na zakup. Według art. 2a ust. 4 ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego (u.k.u.r.), nabycie nieruchomości rolnej może nastąpić za zgodą dyrektora generalnego KOWR wyrażoną w drodze decyzji administracyjnej wydanej na wniosek osob...

Pozostało 73% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
26. maj 2024 20:20