Czy rolnik jako prosument może ubiegać się o ulgę w podatku rolnym?Justyna Czupryniak/Canva
StoryEditorporady prawne

Czy można dostać ulgę inwestycyjną w podatku rolnym na biogazownie lub panele?

16.08.2024., 16:00h
dr hab. Aneta Suchoń, prof. UAMdr hab. Aneta Suchoń, prof. UAM

Jakie są prawne zasady korzystania z energii odnawialnej w gospodarstwie rolnym? Czy producent rolny może być prosumentem i swobodnie budować biogazownię bez konieczności rejestracji działalności gospodarczej? Czy korzystając z dotacji unijnych na fotowoltaikę, można jednocześnie korzystać z ulgi inwestycyjnej w podatku rolnym?

Kto może zostać prosumentem?

Jeżeli chodzi o prosumenta, to może być nim także producent rolny, o ile są spełnione wymagania ustawowe. Według art. 2 pkt 27a ustawy o odnawialnych źródłach energii, pod pojęciem prosumenta energii odnawialnej należy rozumieć odbiorcę końcowego wytwarzającego energię elektryczną wyłącznie z odnawialnych źródeł energii na własne potrzeby w mikroinstalacji, pod warunkiem że w przypadku odbiorcy końcowego niebędącego odbiorcą energii elektrycznej w gospodarstwie domowym nie stanowi to przedmiotu przeważającej działalności gospodarczej określonej zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 40 ust. 2 ustawy z dnia 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej.

Czym jest mikroinstalacja?

W świetle przepisów mikroinstalacja stanowi instalację odnawialnego źródła energii o łącznej mocy zainstalowanej elektrycznej nie większej niż 50 kW, przyłączoną do sieci elektroenergetycznej o napięciu znamionowym niższym niż 110 kV albo o mocy osiągalnej cieplnej w skojarzeniu nie większej niż 150 kW, w której łączna moc zainstalowana elektryczna jest nie większa niż 50 kW.

Pozostało 57% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
04. wrzesień 2024 19:31