Czy darowiznę można odwołać?
StoryEditorporady prawne

Czy można odwołać darowiznę, nawet po śmierci darczyńcy?

30.05.2024., 16:30h
Alicja MorozAlicja Moroz
Przekazaliśmy gospodarstwo synowi i synowej, licząc na opiekę. Byliśmy przez nich źle traktowani, pomagała tylko córka i drugi syn. Mąż już nie czyje, czy mogę odwołać gospodarstwo?

Czy można odwołać darowiznę?

Nie jest to ścisła informacja, gdyż w niektórych przypadkach jest możliwe odwołanie także przez spadkobierców zmarłego darczyńcy. Tak jak niejednokrotnie informowaliśmy na naszych łamach, art. 898 § 1 Kodeksu cywilnego przewiduje możliwość odwołania darowizny z powodu rażącej niewdzięczności obdarowanego. Odwołanie następuje przez oświadczenie złożone obdarowanemu na piśmie. Z reguły to jednak nie wystarcza i trzeba wnieść sprawę do sądu.

Czym jest rażąca niewdzięczność?

O tym, czy doszło do rażącej niewdzięczności, decydują zawsze okoliczności konkretnej sprawy. Rażącą niewdzięczność stanowi zachowanie obdarowanego...

Pozostało 72% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
19. czerwiec 2024 08:53