StoryEditorPORADY PRAWNE

Czy świadczenie pielęgnacyjne za opiekę nad teściową można otrzymać synowa?

09.09.2023., 15:00h
Alicja MorozAlicja Moroz
Teściowie przekazali mężowi gospodarstwo. Mieszkali z nami. Teść zmarł w zeszłym roku, teściowa jest schorowana i wymaga opieki. Słyszałam, że w takiej sytuacji członkom najbliższej rodziny należy się specjalne świadczenie. Czy mogłabym je otrzymać? I tak to ja zajmuję się teściową.

Kto otrzymuje świadczenie pielęgnacyjne?

Niestety, Pani nie może ubiegać się ani o świadczenie pielęgnacyjne, ani o specjalny zasiłek opiekuńczy z tytułu opieki nad teściową, ponieważ nie znajduje się Pani w gronie osób, na których ciąży wobec niej obowiązek alimentacyjny. Przepisy ustawy z listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych są w tej kwestii jednoznaczne.

Zgodnie z jej art. 16a, specjalny zasiłek opiekuńczy przysługuje osobom, na których zgodnie z przepisami Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego ciąży obowiązek alimentacyjny, a także małżonkom, jeżeli:

  • nie podejmują zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej lub
  • rezygnują z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej.

Z artykułu dowiesz się:

  • Ile wynosi renta socjalna?
  • Na kim spoczywa obowiązek alimentacyjny?
  • Kto otrzymuje świadczenie pielęgnacyjne?

Niepodejmowanie zatrudnienia oraz rezygnacja z niego powinny nastąpić w celu sprawowania stałej opieki nad osobą legitymującą się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze z...

Pozostało 77% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
16. czerwiec 2024 20:06