Wiata na maszynyAndrzej Rutkowski
StoryEditorPORADY PRAWNE

Czy wiatę na maszyny rolnicze można wybudować bez pozwolenia i zgłoszenia?

08.08.2023., 12:00h
dr hab. Aneta Suchoń, prof. UAMdr hab. Aneta Suchoń, prof. UAM
Chciałbym wybudować wiatę pod maszyny rolnicze. Czy potrzebuję na nią pozwolenie na budowę albo zgłoszenie robót?

Czy na budowę wszystkich wiat wymagane jest pozwolenie?

Według art. 29 ust. 1 pkt 29 Prawo budowlanego, budowa jednokondygnacyjnych budynków gospodarczych i wiat o prostej konstrukcji, związanych z produkcją rolną o powierzchni zabudowy do 300 m2, przy rozpiętości konstrukcji nie większej niż 7 m i wysokości nie większej niż 7 m, których obszar oddziaływania mieści się w całości na działce lub działkach, na których zostały zaprojektowane, nie wymaga decyzji o pozwoleniu na budowę, a zgłoszenia.

Z artykułu dowiesz się: 

  • Czy na budowę wszystkich wiat wymagane jest pozwolenie?
  • W jakich sytuacjach rolnik nie potrzebuje ani pozwolanie na budowę ani zgłoszenia budowy?

W jakich sytuacjach rolnik nie potrzebuje ani pozwolenie na budowę ani zgłoszenia budowy?

Natomiast według art. 29 ust. 2, ani decyzji o pozwoleniu na budowę, ani zgłoszenia nie wymaga budowa:

  • obiektów gospodarczych związanych z produkcją rolną i uzupełniających zabudowę zagrodową w ramach istniejącej działki siedliskowej: parterowych budynków gospodarczych o powierzchni zabudowy do 35 m2 przy rozpiętości konstrukcji nie większej niż 4,80 m oraz suszarni konte...
Pozostało 43% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. czerwiec 2024 23:47