StoryEditorPORADY PRAWNE

Hala rzuca cień na pole. Czy rolnik może żądać odszkodowania?

28.06.2023., 15:30h
Alicja MorozAlicja Moroz
Obok mojego pola uprawnego została wybudowana hala magazynowa o wysokości około 30 m. Przez znaczną część dnia rzuca cień na moje pole uprawne, przez co plon może być mniejszy. Obecnie jest obok rozbudowywana druga hala magazynowa, co spowoduje zacienienie kolejnej części upraw. Czy w tej sytuacji można wnieść roszczenia z powodu zacienienia działki rolnej?

Czy można wnieść o odszkodowanie z powodu zacienienia działki rolnej przez obiekt na sąsiedniej działce?

Przepisy Prawa budowlanego nie przewidują ograniczeń w związku z zacienieniem działek sąsiadujących z terenem inwestycji. Jeśli więc obiekty, o których Pani pisze, zostały wybudowane zgodnie z pozwoleniem na budowę, trudno będzie kwestionować ich lokalizację.

Podstawę dochodzenia roszczeń związanych z zacienieniem działki może natomiast stanowić art. 144 Kodeksu cywilnego. W myśl tego przepisu, właściciel nieruchomości powinien przy wykonywaniu swego prawa powstrzymywać się od działań, które by zakłócały korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych.

Z artykułu dowiesz się:

  • Co to jest immisja?
  • Czy w przypadku zacienienia działki rolnej możliwe jest wystąpienie o odszkodowanie ze straty spowodowane zacienieniem?

Co to jest immisja?

Takie działania noszą nazwę immisji. Mogą przybrać formę immisji bezpośrednich, czyli celowego bezpośredniego kierowania na inną nieruchomość substancji za pomocą odpowiednich u...

Pozostało 78% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. czerwiec 2024 09:22