StoryEditorPorady prawne

Jak przeprowadzić postępowanie spadkowe po zmarłym wujku?

31.12.2022., 07:12h
Zmarł mój wuj, który z żoną był właścicielem 0,8 ha gruntów rolnych wraz z domem. Nie zostawił testamentu. Oboje nie mieli dzieci. Chciałbym pomóc cioci, która ma ponad 80 lat, w przeprowadzeniu postępowania spadkowego. Kto dziedziczy i jaka jest procedura? Wuj miał troje rodzeństwa. Jedna siostra żyje, ale ma kłopoty z przemieszczaniem się, a dwóch braci już nie żyje, ale żyją ich dzieci.

Kto dziedziczy po zmarłym i jaki jest podział majątku?

Według art. 931 § 1 Kodeksu cywilnego, w pierwszej kolejności do spadku powołane są z ustawy dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek – dziedziczą w częściach równych. W przypadku braku zstępnych spadkodawcy do spadku z ustawy powołani są jego małżonek i rodzice (art.  932 k.c.). Udział spadkowy każdego z rodziców, które dziedziczy w zbiegu z małżonkiem spadkodawcy, wynosi jedną czwartą całości spadku. Jeżeli jedno z rodziców spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada rodzeństwu spadkodawcy w częściach równych.

Natomiast jeżeli którekolwiek z rodzeństwa spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, pozostawiając zstępnych, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada jego zstępnym. Podział tego udziału następuje według zasad, które dotyczą podziału między dalszych zstępnych spadkodawcy.

Artykuł 933 k.c. wskazuje, że udział spadkowy małżonka, który dziedziczy w zbiegu z rodzicami, rodzeństwem i zstępnymi rodzeństwa spadkodawcy, wynosi połowę spadku. W przypadku braku zstępnych spadkodawcy, jego rodziców, rodzeńst...

Pozostało 52% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
24. maj 2024 05:00