Kiedy rolnik może zbyć udziały w spółce z o.o.?Justyna Czupryniak/Canva
StoryEditorporady prawne dla rolników

Jak rolnik może zbyć udziały w spółce?

16.05.2024., 12:00h
dr hab. Aneta Suchoń, prof. UAMdr hab. Aneta Suchoń, prof. UAM
Mój tata, oprócz tego, że prowadzi gospodarstwo rolne, ma także udziały w spółce z o.o. Chciałby je sprzedać. Czy może to zrobić?

Kto i kiedy może zbyć udziały?

Wspólnik w sp. z o.o. może, oczywiście, zbyć udziały. Według art. 180 Kodeksu spółek handlowych, zbycie udziału, jego części lub ułamkowej części powinno być dokonane w formie pisemnej z podpisami notarialnie poświadczonymi. W przypadku spółki, której umowa została zawarta przy wykorzystaniu wzorca umowy, zbycie przez wspólnika udziałów jest możliwe również przy wykorzystaniu wzorca udostępnionego w systemie teleinformatycznym.

Oświadczenia zbywcy i nabywcy opatruje się kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym.

Czy spółka musi wyrazić zgodę na zbycie udziałów przez jej członka?

Należy jednak zapoznać się z umową spółki, gdyż czasami są dodatkowe wymagania dotyczące zgody na zbycie udziału wynikające z...

Pozostało 42% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
25. czerwiec 2024 09:39