Jakie są koszty procesu i zastępstwa procesowego?Paulina Janusz/topagrar.pl
StoryEditorPorady prawne

Jakie są koszty procesu i zastępstwa procesowego?

03.02.2024., 16:10h
Jestem zmuszona przejść przez skomplikowaną sprawę rodzinną w sądzie. Mam pytanie o koszty procesu, w tym koszty zastępstwa procesowego. Jakie są zasady w tym zakresie? - chciałaby wiedzieć Czytelniczka "Tygodnika Poradnika Rolniczego"

Kto musi zapłacić koszty procesowe? Co wlicza się do kosztów procesowych?

Według art. 98 Kodeksu postępowania cywilnego, strona przegrywająca sprawę obowiązana jest zwrócić przeciwnikowi na jego żądanie koszty niezbędne do celowego dochodzenia praw i celowej obrony (koszty procesu).

Do niezbędnych kosztów procesu prowadzonego przez stronę osobiście lub przez pełnomocnika, który nie jest adwokatem, radcą prawnym lub rzecznikiem patentowym, zalicza się poniesione przez nią koszty sądowe, koszty przejazdów do sądu strony lub jej pełnomocnika oraz równowartość zarobku utraconego wskutek stawiennictwa w sądzie.

Według § 3 art. 98 k.p.c., do niezbędnych kosztów procesu strony reprezentowanej przez adwokata zalicza się wynagrodzenie, jednak nie wyższe niż stawki opłat określone w odrębnych przepisach i wydatki jednego adwokata, koszty sądowe oraz koszty nakazanego przez sąd osobistego stawiennictwa strony.

Jakie są minimalne stawki za czynności adwokackie?

Według Rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 22 października 2015 r. w sprawie opłat za czynności adwokackie, minimalne stawki, w zależności od wartości przedmiotu sprawy, wy...

Pozostało 71% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
15. czerwiec 2024 19:09