Kiedy rolnik potrzebuje pozwolenia na budowę lub musi dokonać zgłoszenia budowy?envato elements
StoryEditorporady prawne

Kiedy rolnik może postawić budowę bez pozwolenia i bez zgłoszenia?

21.04.2024., 17:00h
dr hab. Aneta Suchoń, prof. UAMdr hab. Aneta Suchoń, prof. UAM
Jakie prace budowlane dotyczące obiektów gospodarczych związanych z produkcją rolną nie wymagają decyzji o pozwoleniu na budowę ani zgłoszenia?

Kiedy nie jest wymagane pozwolenie na budowę czy zgłoszenie?

Według art. 29 Prawa budowlanego, decyzji o pozwoleniu na budowę oraz zgłoszenia, o którym mowa w art.  30, nie wymaga budowa np.:

  • obiektów gospodarczych związanych z produkcją rolną i uzupełniających zabudowę zagrodową w ramach istniejącej działki siedliskowej, tj. parterowych budynków gospodarczych o powierzchni zabudowy do 35 m2, przy rozpiętości konstrukcji nie większej niż 4,80 m, oraz suszarni kontenerowych o powierzchni zabudowy do 21 m2;
  • jednokondygnacyjnych budynków gospodarczych i wiat o prostej konstrukcji, związanych z produkcją rolną, o powierzchni zabudowy do 150 m2, przy rozpiętości konstrukcji nie większej niż 6 m i wysokości nie większej niż 7 m, których obszar oddziaływania mieści się w całości na działce lub działkach, na których zostały zaprojektowane;
  • obiektów budowlanych będących urządzeniami melioracji wodnych;
  • stawów i zbiorników wodnych o powierzchni nieprzekraczającej 1000 m2 i głębokości nieprzekraczającej 3 m, położonych w całości na gruntach rolnych.

image
Nowoczesn...

Pozostało 61% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
17. maj 2024 19:50