Sadzenie lasu, dopłatyJustyna Czupryniak/Canva
StoryEditorDopłaty

Na jakich warunkach rolnik może dostać dopłaty na zalesienie i zadrzewienie z Planu Strategicznego?

05.12.2023., 16:00h
Wnuk odziedziczył gospodarstwo rolne po dziadku. Teraz chce przeznaczyć część ziemi klasy VI do zalesienia i pyta, jakie warunki musiałby spełnić, by mógł otrzymać na to dofinansowanie z Planu Strategicznego.

– Odziedziczyłem gospodarstwo rolne po dziadku i zastanawiam się, czy w następnym roku nie przeznaczyć gruntu rolnego klasy VI do zalesienia. Jakie warunki muszą być spełnione, abym mógł otrzymać na to dofinansowanie z Planu Strategicznego?– pyta Czytelnik.

Kwestię tę reguluje Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 17 kwietnia 2023 r. w sprawie szczegółowych warunków i szczegółowego trybu przyznawania i wypłaty pomocy finansowej w ramach wsparcia inwestycji leśnych lub zadrzewieniowych oraz w formie premii z tytułu zalesień, zadrzewień lub systemów rolno-leśnych w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027.

Ile razy rolnik może otrzymać dofinansowanie na zalesianie i co musi zrobić, by je dostać?

Zgodnie z nim wsparcie na zalesianie jest przyznawane jednorazowo rolnikowi, który zobowiązał się do wykonania zalesienia gruntu zgodnie z wymogami planu zalesienia, o którym mowa w art. 35 ust. 5 pkt 1 ustawy z 28 września 1991 r. o lasach. Gdy plan zalesienia na to wskazuje, rolnik musi zobowiązać się do ogrodzenia zalesienia metalową siatką o wysokości co najmniej 2 m lub zabezpieczenia przed zniszczeniem drzew lub krzewów trzema palikami, repelentami, osłonkami lub wełną owczą. Dla planowanego wykonania zalesienia rolnik powinien uzyskać decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach. W przypadku gdy planowane wykonanie zalesienia jest przedsięwzięciem, którego realizacja wymaga uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, zgodnie z przepisami ustawy z 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, trzeba je uzyskać.

Do których gruntów jest przyznawane wsparcie na zalesianie?

Wsparcie na zalesianie jest przyznawane do gruntów wykazanych w ewidencji gruntów i budynków jako grunty rolne, stanowiących grunty orne lub sady. Powinny być one również przeznaczone do zalesienia w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, a w przypadku braku tego planu – gdy zalesianie tych gruntów nie jest sprzeczne z ustaleniami studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy. W przypadku braku planu oraz studium wsparcie można otrzymać, gdy grunty te zostały przeznaczone do zalesienia w decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.

Jak dużą część gruntów można przeznaczyć do zalesienia?

Do zalesienia przeznacza się pas o szerokości większej niż 20 m, przy czym tego wymagania nie stosuje się w przypadku, gdy grunty graniczą z lasem lub obszarem zalesionym. Ponadto zalesić można jedynie grunty położone poza obszarami Natura 2000 lub obszarami znajdującymi się na liście, o której mowa w art. 27 ust. 3 pkt 1 ustawy z 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody. Chyba że planowane wykonanie zalesienia nie jest sprzeczne z planami ochrony albo planami zadań ochronnych tych obszarów, a w przypadku braku sporządzenia tych planów – z celami ochrony tych obszarów. Zalesienie z unijnej dotacji nie może być wykonane także na obszarach rezerwatów przyrody, parków krajobrazowych lub parków narodowych lub obszarach ich otulin, chyba że planowane wykonanie zalesienia nie jest sprzeczne z celami ochrony tych obszarów.

Ile razy rolnik może otrzymać wsparcie na zadrzewienie i co musi zrobić, by je dostać?

Wskazane rozporządzenie w § 4 przewiduje także wsparcie na zadrzewienie. Jest ono przyznawane jednorazowo rolnikowi, który zobowiązał się do wykonania zadrzewienia tworzącego zwarty obszar powiązany gospodarczo lub przyrodniczo o powierzchni nie większej niż 0,5 ha oraz szerokości co najmniej 4 m i nie większej niż 20 m co najmniej trzema różnymi gatunkami lub rodzajami drzew lub krzewów. Udział drzew lub krzewów najmniej licznego gatunku lub rodzaju spośród trzech najliczniejszych musi wynieść co najmniej 10%, a gatunków lub rodzajów liściastych – co najmniej 90%. Aby otrzymać pomoc na zadrzewienie, rolnik musi wykonać także ogrodzenie z siatki metalowej o wysokości co najmniej 2 m lub zabezpieczenia przed zniszczeniem drzew lub krzewów trzema palikami, repelentami, osłonkami lub wełną owczą. Na tej samej powierzchni gruntu lub jego części wystarczy zastosować tylko jeden rodzaj tego zabezpieczenia.

Do których gruntów przysługuje dotacja na zadrzewienie?

Dotacja do zadrzewienia przysługuje do gruntów wykazanych w ewidencji gruntów i budynków jako grunty rolne, stanowiących grunty orne, na których nie stwierdzono usunięcia drzew lub krzewów, które występowały na tym gruncie, w okresie 24 miesięcy poprzedzających wykonanie tego zadrzewienia. W przypadku gruntu zadrzewionego jednym rzędem drzew lub krzewów przyjmuje się, że jego szerokość wynosi 4 m.

Należy zaznaczyć, że wniosek o przyznanie wsparcia inwestycji leśnych lub zadrzewieniowych składa się w terminie od 1 czerwca do 31 lipca danego roku po ogłoszeniu naboru przez ARiMR.

image
Porady prawne

Kiedy istnieje obowiązek przyłączenia do sieci kanalizacyjnej? Co z kosztami?

Alicja Moroz

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
11. październik 2024 19:59