Na jakich zasadach rolnik może produkować wino na małą skalę?envato
StoryEditorPorady prawne

Na jakich zasadach rolnik może produkować wino na małą skalę?

25.02.2024., 11:59h
Nasz Czytelnik otrzymał od rodziców gospodarstwo rolne i chciałby w nim zacząć produkować wino. Jakie musi spełnić wymagania?

– Otrzymałam w darowiźnie od rodziców gospodarstwo rolne i oprócz uprawy żyta i ziemniaków chciałabym zająć się wytwarzaniem wina w niewielkiej ilości. Czy muszę uzyskać wpis do CEIDG? Gdzie można uzyskać niezbędne informacje? – chciałby wiedzieć Czytelnik "Tygodnika Poradnika Rolniczego".

Kiedy rolnik nie musi zgłaszać produkcji wina do CEIDG?

Prawo przedsiębiorców w art. 6 wskazuje, że jego przepisów nie stosuje się do wyrobu wina przez producentów wina, w rozumieniu art. 2 pkt  23 ustawy z 2 grudnia 2021 r. o wyrobach winiarskich, będących rolnikami wyrabiającymi mniej niż 100 hektolitrów wina w roku winiarskim, wyłącznie z winogron pochodzących z własnych upraw winorośli. Zatem w takim przypadku nie miałaby Pani obowiązku dokonania wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.

Kiedy rolnik nie musi uzyskać wpisu do rejestru przedsiębiorców wykonujących działalność w zakresie wyrobu lub rozlewu wyrobów winiarskich

Z kolei zasady prowadzenia ewidencji winnic, wykazu producentów wina, zbierania danych o zbiorach winogron w danym roku winiarskim reguluje ustawa z 2 grudnia 2021 r. o wyrobach winia...

Pozostało 61% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
25. czerwiec 2024 11:42