Obdarowany gospodarstwem syn nie pomaga matce. Czy można odwołać darowiznę?Canva
StoryEditorPorady prawne

Obdarowany gospodarstwem syn nie pomaga matce. Czy można odwołać darowiznę?

16.06.2024., 17:54h
Rolniczka przekazała synowi gospodarstwo. Ale ten jej nie pomaga i nie wspiera finansowo. Czy to może być podstawą do odwołania darowizny i odzyskanie gospodarstwa?

Czy matka może odwołać darowiznę wobec syna?

– Przekazałam synowi gospodarstwo rolne w darowiźnie, ale syn nie wspiera mnie finansowo i nie pomaga mi, a mam kłopoty ze zdrowiem. Czy mogę odwołać darowiznę? – chciałaby wiedzieć Czytelniczka "Tygodnika Poradnika Rolniczego".

Kiedy obdarowany ma obowiązek wspierać darczyńcę? 

Po pierwsze, art. 897 Kodeksu cywilnego wskazuje, że jeżeli po wykonaniu darowizny darczyńca popadnie w niedostatek, obdarowany ma obowiązek, w granicach istniejącego jeszcze wzbogacenia, dostarczać darczyńcy środków, których mu brak do utrzymania odpowiadającego jego usprawiedliwionym potrzebom albo do wypełnienia ciążących na nim ustawowych obowiązków alimentacyjnych. Obdarowany może jednak zwolnić się od tego obowiązku, zwracając darczyńcy wartość wzbogacenia.

Sąd Apelacyjny w Białymstoku w wyroku z 30 października 2018 r. (sygn. akt: I ACa 494/18) orzekł, że na „gruncie art. 897 k.c. przyjmuje się, że upr...

Pozostało 62% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. lipiec 2024 19:50