StoryEditorPORADY PRAWNE

Rodzice przekazali synowi i synowej gospodarstwo. Czy darczyńca ma prawa żądać pomocy?

27.06.2023., 16:30h
dr hab. Aneta Suchoń, prof. UAMdr hab. Aneta Suchoń, prof. UAM
Kilka lat temu przekazaliśmy w darowiźnie synowi i synowej gospodarstwo rolne. Obecnie z uwagi na chorobę męża mamy problemy finansowe, m.in. z zakupem lekarstw. Emerytura z KRUS jest niska, a koszty leczenia wysokie. Syn nam nie pomaga. Czy możemy wystąpić do syna i synowej o pomoc? Gospodarstwo rolne było naszym jedynym majątkiem. Obecnie mieszkamy u córki.

Czy obdarowany ma obowiązek pomóc darczyńcy, gdy ten popadnie w niedostatek?

Według art. 897 Kodeksu cywilnego, jeżeli po wykonaniu darowizny darczyńca popadnie w niedostatek, obdarowany ma obowiązek, w granicach istniejącego jeszcze wzbogacenia, dostarczać darczyńcy środków, których mu brak do utrzymania odpowiadającego jego usprawiedliwionym potrzebom albo do wypełnienia ciążących na nim ustawowych obowiązków alimentacyjnych. Obdarowany może jednak zwolnić się od tego obowiązku, zwracając darczyńcy wartość wzbogacenia.

Z artykułu dowiesz się:

  • Komu należy się świadczenie pielęgnacyjne?
  • Czy obdarowany ma obowiązek pomóc darczyńcy, gdy ten popadnie w niedostatek?

Komu należy się świadczenie pielęgnacyjne?

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 14 października 2022 r. podkreślił, że obowiązek z art. 897 k.c. jest obowiązkiem wynikającym z przepisów Kodeksu cywilnego, a nie przepisów Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Z kolei ustawa o świadczeniach rodzinnych w art. 17 ust.  1 pkt 4 u.ś.r. jasno precyzuje, że świadczenie pielęgnacyjne należy się osobom, na których zgodnie z Kodeksem rodzinnym i opiek...

Pozostało 48% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
15. czerwiec 2024 19:51