Rolniczce brakuje ledwie kilku miesięcy do emerytury z KRUSFot. Chatgpt
StoryEditorporady prawne

Rolniczce zabrało kilku miesięcy do emerytury z KRUS. Jak może to uzupełnić?

26.05.2025., 09:00h
Alicja MorozAlicja Moroz

Byłam przez wiele lat ubezpieczona w KRUS, gdyż prowadziliśmy z mężem gospodarstwo rolne przepisane mu przez rodziców. Po śmierci męża córka i ja zrzekłyśmy się swoich części gospodarstwa na rzecz syna. Pracowałam też kilka lat poza rolnictwem. Skończyłam w tym roku 60 lat i złożyłam do KRUS wniosek o emeryturę. Okazało się, że brakuje mi 9 miesięcy do 25 lat ubezpieczenia, i KRUS odmówił mi przyznania emerytury. W ZUS wyliczono mi emeryturę na 380 zł, ponieważ lata ubezpieczenia w KRUS nie zostaną doliczone do stażu. Mogę dostać tylko niewielki dodatek. Co mogę zrobić, żeby lata płacenia składek do KRUS mi nie przepadły i żebym nie została z groszową emeryturą z ZUS? Pytałam w KRUS, czy mogę teraz zapłacić składki za te brakujące miesiące, ale podobno nie ma takiej możliwości.

Czy można zapłacić składki ubezpieczenia KRUS wstecz?

Nie jest możliwe zapłacenie wstecz składek na ubezpieczenie społeczne rolników. Może Pani natomiast uzupełnić brakujący okres ubezpieczenia, podlegając przez trzy kwartały ubezpieczeniu społecznemu jako domownik w gospodarstwie syna. Zgodnie z art. 6 pkt 2 ustawy z 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników, domownikiem jest osoba bliska rolnikowi, która:

  • ukończyła 16 lat;

  • pozostaje z rolnikiem we wspólnym gospodarstwie domowym lub zamieszkuje na terenie jego gospodarstwa rolnego albo w bliskim sąsiedztwie;

  • stale pracuje w tym gospodarstwie rolnym i nie jest związana z rolnikiem stosunkiem pracy.

image
Emerytura dla rolnika

Podwójna emerytura z ZUS i KRUS. Kto może ją otrzymać? Na jakich zasadach?

Kim w świetle przepisów jest osoba bliska rolnikowi?

Ustawa nie zawiera definicji osób bliskich rolnikowi, ale, jak wyjaśnia KRUS na swojej stronie internetowej, pod tym pojęciem należy rozumieć osoby mające z rolnikiem takie więzi osobiste (rodzinne lub quasi-rodzinne), które wyjaśniają przyczynę wykonywania pracy na rachunek rolnika bez wynagrodzenia z tego tytułu. Za osoby bliskie uznaje się przede wszystkim osoby zaliczane do członków najbliższej rodziny rolnika, a więc zstępnych (dzieci własne i przysposobione) i ich współmałżonków, wstępnych (rodzice) oraz rodzeństwo. Do osób bliskich może być także zaliczony inny członek rodziny lub powinowaty, jeżeli stan faktyczny wykazuje, że łączą go z rolnikiem bliskie więzy i prowadzi z rolnikiem wspólne gospodarstwo domowe. Za innego członka rodziny może być uznana w szczególności osoba, która nie będąc małżonkiem w rozumieniu przepisów Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, pozostaje z rolnikiem w faktycznym pożyciu.

Nie ulega wątpliwości, że jest Pani osobą bliską dla syna.

Pozostało 45% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
16. czerwiec 2025 11:50