W przypadku wspólności majątkowej małżonków oboje otrzymają gospodarstwo w ramach dożywocia przekazanego tylko jednemu z nich?EnvatoElements
StoryEditorPorady prawne

Rolnik chce przepisać synowi gospodarstwo za dożywocie. Majątek przejdzie też na synową?

06.02.2025., 09:00h
Alicja MorozAlicja Moroz

Zamierzamy przepisać gospodarstwo synowi umową dożywocia. Chcieliśmy mu dać je jako darowiznę, ale przeczytałam w „Tygodniku Poradniku Rolniczym”, że w takim razie dwie nasze córki mogłyby po naszej śmierci żądać od syna zachowku. Syn ma narzeczoną i we wrześniu tego roku bierze ślub. Interesuje nas, czy synowa będzie też miała prawo do tego gospodarstwa, czy pozostanie ono odrębną własnością syna, jeżeli umowę podpiszemy tylko z synem?

Do kogo trafi gospodarstwo przekazane umową dożywocia: do syna czy syna i synowej?

Jeżeli przekażą Państwo gospodarstwo synowi umową o dożywocie zawartą przed ślubem, będzie ono stanowić jego majątek osobisty. W przypadku podpisania umowy po ślubie gospodarstwo wejdzie do majątku wspólnego syna i synowej, chyba że ustanowią oni rozdzielność majątkową. Tak wynika z art. 31 § 1 oraz art. 33 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.

Co obejmuje wspólność majątkowa?

Pierwszy z tych przepisów stanowi, że z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa). Obejmuje ona przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków.

Pozostało 70% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. marzec 2025 13:56