StoryEditorPorady prawne

Sąsiad kradnie rolnikowi drewno i niszczy ogród. Co z tym zrobić?

19.03.2023., 08:03h
Mam problem z sąsiadem, który niszczy mi złośliwie ogród. Wchodzi także do mojego prywatnego lasu i bierze sobie drewno. Czy jest to wykroczenie?

Czym jest wykroczenie w myśl przepisów ustawy?

Ustawa z dnia 20 maja 1971 r. Kodeks wykroczeń określa, że odpowiedzialności za wykroczenie podlega ten tylko, kto popełnia czyn społecznie szkodliwy, zabroniony przez ustawę obowiązującą w czasie jego popełnienia pod groźbą kary aresztu, ograniczenia wolności, grzywny do 5000 zł lub nagany.

Jaka kara może spotkać osobę, która uszkadza płot?

Na przykład art. 150 Kodeksu wykroczeń wskazuje, że kto uszkadza nienależący do niego ogród warzywny, owocowy lub kwiatowy, drzewo owocowe lub krzew owocowy, podlega karze ograniczenia wolności albo grzywny do 1500 zł. Ściganie następuje na żądanie pokrzywdzonego. W razie popełnienia wykroczenia orzeka się nawiązkę do wysokości 1500 zł. Z kolei według art. 123 k.w., kto z nienależącego do niego ogrodu bezprawnie zabiera w nieznacznej ilości owoce, warzywa lub kwiaty, podlega karze grzywny do 250 zł albo karze nagany. Ściganie następuje na żądanie pokrzywdzonego.

Czym jest kradzież leśna?

Mianowicie według art. 120 k.w., kto w celu przywłaszczenia dopuszcza się wyrębu drzewa w lesie albo kradnie lub przywłaszcza sobie z lasu drzewo wyrąbane lub ...

Pozostało 34% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. kwiecień 2024 16:33