Czy właściciel zajętego gruntu może żądać czynszu za zajęcie części nieruchomości?EnvatoElements, Canva
StoryEditorporady prawne

Sąsiad przekroczył granicę działki przy budowie. Czy musi płacić dzierżawę?

12.06.2024., 16:00h
Alicja MorozAlicja Moroz
Kupiłem działkę, nie wiedząc że stoją na niej budynki gospodarcze sąsiadów. Okazało się to po rozgraniczeniu. Chciałbym, żeby sąsiedzi płacili mi czynsz dzierżawny za korzystanie z mojego gruntu, ale oni nie chcą. Co mogę zrobić?

Czy właściciel zajętego gruntu może żądać czynszu za zajęcie części nieruchomości?

Artykuł 151 Kodeksu cywilnego przewiduje, że jeżeli przy wznoszeniu budynku przekroczono bez winy umyślnej granice sąsiedniego gruntu, właściciel tego gruntu nie może żądać przywrócenia stanu poprzedniego, chyba że bez nieuzasadnionej zwłoki sprzeciwił się przekroczeniu granicy albo że grozi mu niewspółmiernie wielka szkoda. Może on żądać albo stosownego wynagrodzenia w zamian za ustanowienie odpowiedniej służebności gruntowej, albo wykupienia zajętej części gruntu, jak również tej części, która na skutek budowy straciła dla niego znaczenie gospodarcze. Roszczenia te i wybór między nimi należą do właściciela nieruchomości, której granicę przekroczono.

Jak ustanowić służebność gruntową?

Służebność gruntowa może być ustanowiona w umowie albo w orzeczeniu sądowym. Za jej ustanowienie właściciel nieruchomości, której granicę przekroczono, powinien otrzymać wynagrodzenie. Powinno ono być stosowne czyli uwzględniać skutki, tj. rodzaj i stopień uciążliwości dla właściciela nieruchomości sąsiedniej i korzyści uzyskanych przez właścicie...

Pozostało 40% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
20. lipiec 2024 01:18