fot. ilustrujące/arch. policja.pl
StoryEditorPRAWO

Trójkąt, kogut, gaśnica? Co musi być w ciągniku? Jaki mandat grozi za braki w wyposażeniu?

05.02.2024., 17:00h
Poruszając się ciągnikami rolniczymi po drogach publicznych, należy posiadać odpowiednie i wymagane przez prawo oznakowania. Nie tylko trójkąt oznaczający pojazd wolnobieżny, ale również inne oznakowania. Sprawdzamy, co jest konieczne, by wyruszyć ciągnikiem w drogę.

Obowiązkowo trójkąt - tablica wyróżniająca

ciągniki rolnicze oraz inne pojazdy wolnobieżne, wraz z przyczepami przeznaczonymi do łączenia z nimi, powinny być wyposażone w trójkątną tablicę wyróżniającą. Jednak istnieje ważne wyjątki od tej zasady.

W przypadku, gdy pojazd wchodzi w skład zespołu i nie jest ostatnim pojazdem tego zespołu, nie wymaga się tablicy wyróżniającej. Oznacza to, że pierwsza przyczepa, będąca częścią zespołu ciągnika rolniczego, nie musi być oznaczona trójkątem, pod warunkiem, że trójkąt jest zamontowany na ostatniej przyczepie.

Taka sama zasada obowiązuje, gdy ciągnik rolniczy porusza się w kolumnie pojazdów tego typu. Również wówczas, gdy maszyna rolnicza znajduje się w środku kolumny, nie musi mieć tego oznaczenia.

Jazda z pługiem czy przyczepami. Kiedy wolno używać tzw. koguta?

Traktorzyści często nadużywają stosowania sygnału lampy błyskowej barwy żółtej, tzw. koguta. Zapewne robią to w myśl zasady: im więcej, tym bezpieczniej. Jednak nie zawsze dozwolone jest używanie takiego światła. Jest to ściśle regulowane przepisami.

image
KRADZIEŻ CIĄGNIKÓW

Złodzieje „buchnęli” 3 nowiutkie ciągniki warte ponad 2 mln zł

Kiedy zatem rolnikowi w ciągniku rolniczym wolno „błyskać” kogutem? Cięgniki rolnicze wykonujące prace porządkowe, remontowe lub modernizacyjne zobowiązane są do korzystania z żółtych sygnałów błyskowych. Również pojazdy, które ze względu na swoją konstrukcję, ładunek lub nietypowe zachowanie na drodze mogą stwarzać potencjalne zagrożenie dla bezpieczeństwa w ruchu drogowym, są zobligowane do używania żółtych sygnałów błyskowych.

Zatem jadąc z opryskiwaczem lub pługiem powinno się używać koguta, jednak już podczas poruszania się z przyczepami nie jest to wskazane.

Czy potrzebna mi gaśnica?

To pytanie często pojawia się w kontekście bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Ciągnik rolniczy, jak każdy inny pojazdy poruszający się po drogach publicznych, musi być wyposażony w gaśnicę ABC. Ustawodawca nie przewiduje o jakiej wadze ma to być gaśnica. Ważne, żeby była. Inaczej jest w przypadku kombajnów. Tutaj już posiadanie dodatkowej o wadze 6 kg proszku typu ABC obowiązuje właścicieli pojazdów wielkogabarytowych, w tym kombajnów zbożowych.

Brak wyposażenia oznacza mandaty. W jakiej wysokości?

Według obowiązujących przepisów, kierowcy, którzy nie posiadają gaśnicy w ciągniku rolniczym narażeni się na mandaty w wysokości 500 złotych. 

Zdecydowanie więcej, bo nawet 3 tys. zł grzywny może grozić rolnikom, którzy używają „koguta”, kiedy nie jest to potrzebne, albo tego nie robią, gdy jest on wymagany. Warto zatem pamiętać o tym, żeby uniknąć później kłopotów z policją.

Michał Czubak

fot. fot. ilustrujące/arch. policja.pl

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
19. luty 2024 17:14