Chów świń na użytek własny na nowych zasadach. Co się zmienia w 2024 roku?Pixabay
StoryEditorŚwinie na użytek własny

Chów świń na użytek własny na nowych zasadach. Co się zmienia w 2024 roku?

05.01.2024., 15:56h
Od 1 stycznia obowiązują nowe zasady chowu świń na użytek własny. Zmiany dotyczą informacji o siedzibie i metod badania mięsa.

Chów świń na użytek własny w IRZplus

Od 1 stycznia rolnicy, którzy utrzymują świnie na użytek własny mogą odznaczyć ten fakt w bazie IRZplus ARiMR. Ministerstwo utworzyło nowy model produkcji świń w danej siedzibie stada wyłącznie w celu produkcji mięsa na swoje potrzeby.

- 1 stycznia 2024 r. zaczęły obowiązywać przepisy Rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 5 grudnia 2023 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu informacji zawartych w komputerowej bazie danych (Dz. U. poz. 2652). Rozporządzeniem wprowadza się m. in. możliwość wyodrębnienia w komputerowej bazie danych ARiMR modelu produkcji świń przeznaczonych wyłącznie w celu produkcji mięsa na użytek własny. Informacja o takich siedzibach stad jest istotna z punktu widzenia kontroli wymagań w zakresie bioasekuracji prowadzonych przez jednostki Inspekcji Weterynaryjnej – poinformował resort rolnictwa.

Przypomnijmy. Od maja 2023 roku rolnik może chować świnie na użytek własny. Nie obowiązuje go część obostrzeń, związanych z zapobieganiem i zwalczaniem ASF. O tym, jakie warunki musi spełniać, piszemy TUTAJ:

image
Chów świń

Jakie obowiązki ma rolnik hodujący świnie na własny użytek?

Mięso na użytek własny: zmiany w metodzie badania w kierunku włośni

1 stycznia zaczęły obowiązywać także przepisy rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 24 sierpnia 2022 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie wymagań weterynaryjnych przy produkcji mięsa przeznaczonego na użytek własny (Dz. U. 2022 poz. 1896).

Zmiany te dotyczą metod badania w kierunku włośni, które mają zastosowanie od 1 stycznia 2024 r. do badania mięsa świń i nutrii poddanych ubojowi w gospodarstwie oraz mięsa dzików odstrzelonych w celu produkcji mięsa na użytek własny.

- Od 1 stycznia 2024 r. nie będzie można już stosować metody trichinoskopowej do badania mięsa świń i nutrii poddanych ubojowi w gospodarstwie oraz mięsa dzików odstrzelonych w celu produkcji mięsa na użytek własny - wyjaśnia ministerstwo.

Resort zaznacza, że do badania mięsa w kierunku włośni tych gatunków zwierząt będą miały zastosowanie metody określone w załączniku I i III do ww. rozporządzenia 2015/1375 z dnia 10 sierpnia 2015 r. ustanawiającym szczególne przepisy dotyczące urzędowych kontroli w odniesieniu do włośni (Trichinella) w mięsie (Dz. Urz. UE L 212 z 11.08.2015, str. 7, z późn. zm.)

Należy zauważyć, że metoda badania trichinoskopowego wykorzystywana do badania mięsa przeznaczonego na użytek własny nie wykrywa nieotorbionego gatunku Trichinella pseudospiralis występującego u zwierząt wolnożyjących, a ponadto czułość tej metody nie jest wystarczająca przy ograniczonej inwazji Trichinella i dlatego jej użycie może dawać wyniki fałszywie ujemne.

Ponadto zgodnie z ww. rozporządzeniem wykonawczym Komisji (UE) 2015/1375 metoda badania trichinoskopowego nie jest metodą referencyjną wykorzystywaną do badania mięsa.

Przemieszczenie padłych ptaków np. do producenta karmy

Od 1 stycznia rolnicy mają także możliwość zarejestrowania w komputerowej bazie danych przemieszczenia padłych ptaków lub zamarłych jaj wylęgowych do innych miejsc niż do zakładu przetwórczego lub spalarni (np. do zakładów wytwarzających karmę dla zwierząt futerkowych).

- Umożliwi to zarejestrowanie zabitego/padłego drobiu, który może być unieszkodliwiany w zakładach przetwórczych lub spalarniach albo przekazywany do zakładów wytwarzających karmę dla zwierząt futerkowych, do bezpośredniego skarmiania zwierząt futerkowych na fermach mięsożernych zwierząt futerkowych, do zakładów „technicznych”, do magazynów tymczasowego przechowywania czy nawet do produkcji karm dla bezdomnych zwierząt domowych - tłumaczy ministerstwo.

Zmiany w schroniskach dla zwierząt

Z kolei 27 stycznia 2024 r. wejdzie w życie § 3 ust. 8, § 7 ust. 2 oraz załącznik do rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 20 stycznia 2022 r. w sprawie szczegółowych wymagań weterynaryjnych dla prowadzenia schronisk dla zwierząt (Dz.U. z 2022 r. poz. 175 oraz z 2023 r. poz. 163).

Wprowadzane zmiany dotyczą:

  • minimalnych warunków, jakie powinny spełniać pomieszczenia określone pomieszczenia schroniska, w których są utrzymywane psy i koty;
  • obowiązku zatrudnienia osoby lub zawarcia umowy o świadczenie usług z osobą, która będzie odpowiadała za przestrzeganie przepisów w sprawie wymagań weterynaryjnych dla prowadzenia schronisk dla zwierząt oraz przepisów o ochronie zwierząt, posiadającą wykształcenie w zawodzie technik weterynarii lub wykształcenie wyższe na kierunku weterynaria lub zootechnika i co najmniej 3-letnie doświadczenie zawodowe w pracy ze zwierzętami.

oprac. Kamila Szałaj

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
24. kwiecień 2024 20:42