
Nowe przepisy zwiększą uprawnienia policji
Nowelizacja ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw ma znacząco podnieść poziom bezpieczeństwa na polskich drogach. To dlatego w projekcie nowelizacji dodano adnotacje o zwiększeniu uprawnień policji w zakresie zatrzymywania prawa jazdy kierującego pojazdem z prędkością przekraczającą dopuszczalną o więcej niż 50 km/h na drodze jednojezdniowej dwukierunkowej poza obszarem zabudowanym. Ale to nie koniec obostrzeń.
Kiedy nie można obniżyć liczby punktów karnych?
Obecnie kierowca może raz na 6 miesięcy uczestniczyć odpłatnie w szkoleniu, dzięki któremu liczba punktów karnych ulega zmniejszeniu. Taki kurs nie przysługuje jedynie młodemu kierowcy, który właśnie uzyskał uprawnienia i nie upłynął rok od dnia wydania prawa jazdy. Inni kierowcy mogą co 6 miesięcy zmniejszać o 6 liczbę punktów karnych za wszystkie wykroczenia. Nowy projekt zakłada, że już nie będzie można obniżyć liczby punktów karnych po szkoleniu za najpoważniejsze wykroczenia, tj. najbardziej godzące w bezpieczeństwo ruchu drogowego. Należy do nich np. przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h, wyprzedzanie na przejściu dla pieszych, wyprzedzanie mimo zakazu, spowodowanie kolizji.
Przeczytaj także: Rolnicy apelują o pilne wsparcie: rolnictwo powinno być strategicznym sektorem!
Jaki jest limit punktów karnych dla kierowcy?
Pamiętajmy, że kierowca legitymujący się prawem jazdy dłuższym niż rok może mieć maksymalnie 24 punkty karne. Przekroczenie tej granicy oznacza zatrzymanie prawa jazdy. Kierowcy o niskim stażu, posiadający prawo jazdy krócej niż rok, mogą "zebrać" maksymalnie 20 punktów karnych. Niestety, wciąż niektórzy kierowcy przekraczają prędkość, czy nawet wyprzedzają na przejściach dla pieszych. Podwyższone mandaty i większa ilość punktów karnych nie są wystarczająco dużym straszakiem. Stąd projekt nowelizacji, który ma być przyjęty przez rząd w pierwszym kwartale 2025 roku.
Jakie zmiany w przepisach o ruchu drogowym dotkną rolników?
W projekcie znalazł się także zapis o zwiększeniu dopuszczalnej prędkości ciągników rolniczych z 30 km/h do 40 km/h, ponieważ ciągniki rolnicze są coraz bardziej bezpieczne i nowoczesne.
Przeczytaj także: Dobrostan zwierząt: zmiana ważnego terminu w ekoschemacie!
Nowe zasady wydawania prawa jazdy dla młodych kierowców
Nowelizacja ustawy przewiduje przywrócenie wydawania prawa jazdy kategorii B osobom, które osiągnęły wiek 17 lat i uzyskały pisemną zgodę rodziców lub opiekunów. Takie działanie ma na celu zwiększenie mobilności młodych osób i zniwelowanie zjawiska wykluczenia komunikacyjnego. Jednak do czasu ukończenia 18. roku życia młody kierowca będzie musiał jeździć w towarzystwie dorosłego doświadczonego kierowcy. W okresie próbnym młody kierowca będzie miał zakaz przekraczania prędkości 50 km/h na obszarze zabudowanym, 80 km/h poza obszarem zabudowanym oraz 100 km/h na autostradzie i drodze ekspresowej dwujezdniowej.
Fot. Justyna Czupryniak/canva
Źródło: gov.pl