Już nie 7 proc. międzyplonów. KE zmienia przepisy o ugorowaniu!Justyna Czupryniak/Canva
StoryEditorZmiany w GEAC 8

Już nie 7 proc. międzyplonów. KE zmienia przepisy o ugorowaniu!

13.02.2024., 13:16h
Ważna zmiana dla rolników. KE łagodzi przepisy dotyczące ugorowania i normy GAEC8. Rolnicy nie będą musieli wysiewać międzyplonów na 7 proc. gruntów, tylko na mniejszej powierzchni. Jakiej?

Ugorowanie: międzyplony na 4 proc. gruntów, nie na 7 proc.

KE zwolniła rolników z obowiązkowego ugorowania 4 proc. gruntów ornych w tym roku. Pisaliśmy o tym TUTAJ. Odpowiednie rozporządzenie w tej sprawie wejdzie w życie jutro. Dziś poznaliśmy jego treść. I okazuje się, że Bruksela uwzględniła wnioski państw członkowskich o większą elastyczność. Dzięki temu rolnicy nie będą musieli, jak zakładano pierwotnie, wysiewać międzyplonów na 7 proc. gruntów, by spełnić normę GAEC8, tylko na 4 proc. 

- W dyskusjach z państwami członkowskimi w zeszłym tygodniu uznano, że obniżenie międzyplonów z 7 procent do 4 procent zapewni rolnikom dodatkowy poziom elastyczności w ramach tego odstępstwa - poinformował na konferencji prasowej Olof Gill, rzecznik prasowy Komisji Europejskiej. 

W oficjalnym komunikacie KE podkreśliła, że "zamiast utrzymywania ugorów na 4 proc. swoich gruntów ornych rolnicy uprawiający rośliny wiążące azot lub międzyplony bez środków ochrony roślin na 4 proc. gruntów ornych będą uznawani za spełniający tzw. wymóg GAEC 8".

- Rolnicy, którzy tak postanowią, mogą jednak nadal spełniać ten wymóg za pomocą gruntów ugorowanych lub nieprodukcyjnych – poinformowała KE i dodała, że przepisy będą obowiązywać z datą wsteczną od 1 stycznia do 31 grudnia 2024 r.

​MRiRW: na 4 procentach gruntów ugór, bobowate lub międzyplony

​Polskie ministerstwo rolnictwa w rozmowie z nami potwierdziło zmianę z 7 na 4 proc.

W ramach odstępstwa od GAEC 8 w 2024 roku możliwe jest przeznaczenie 4 proc. gruntów ornych na: obszary lub elementy nieprodukcyjne, w tym grunty ugorowane lub rośliny bobowate lub międzyplony. Międzyplony i rośliny bobowate mają być uprawiane bez stosowania środków ochrony roślin - wyjaśnia ministerstwo rolnictwa.

Rolnicy: bez oprysków i tak będzie ugór

Rolnicy zwracają jednak uwagę, że z międzyplonów, których nie mogą opryskać, nie zbiorą żadnych plonów, więc i tak zostanie im ugór.

- Dołożymy sobie tylko wydatków na paliwo i nasiona. I zostawimy kupę problemów na polu, bo to się wszystko wysieje - mówili 2 lutego podczas spotkania z komisarzem Januszem Wojciechowskim, zorganizowanego przez Gospodarstwo Rolno-Hodowlane Buchajczyk "GR Buchajczyk".

image
Rozmowy rolników z komisarzem

Ugorowanie zniesione, ale rolnik nie może stosować oprysku. "I tak zostaniemy z ugorem"

Kamila Szałaj

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
05. październik 2024 18:16