Rolnik ekspresowo kupi ziemię i zbuduje silosAhm/fb/canva
StoryEditorDość biurokracji

Rolnik ekspresowo kupi ziemię i zbuduje silos? "30 dni na decyzję"

03.06.2025., 10:00h

Rolnicy mają dość biurokracji. Zakup ziemi czy budowa prostego silosu trwa miesiącami. Dlatego wraz z ekspertami zaproponowali wprowadzenie maksymalnych terminów na wydanie decyzji. Co dokładnie ma się zmienić?

Polski think tank Warsaw Enterprise Institute wraz z rolnikami, izbami rolniczymi i innymi organizacjami branżowymi opublikował raport "Pakiet 21 postulatów dla wolności rolnictwa". Przedstawili w nim propozycję zdecydowanych reform, które przywrócą rolnikom swobodę działania i pozwolą skupić się na tym, co najważniejsze – produkcji żywności. Jedną z takich propozycji jest skrócenie i uproszczenie procedury zmiany przeznaczenia i nabycia gruntów.

Biurokracja blokuje rozwój wsi

Eksperci zwracają uwagę, że inwestycje na polskiej wsi grzęzną w papierach. Zmiana przeznaczenia gruntu, zakup ziemi czy budowa prostego silosu – wszystko trwa miesiącami, a czasem nawet latami.

-  Zmiana przeznaczenia gruntu to nawet 18 miesięcy oczekiwania, zgoda KOWR na zakup ziemi to kolejne 3 do 9 miesięcy, pozwolenie na budowę silosu czy modernizację chlewni 6–12 miesięcy, a biogazowni nawet 2 lata – wskazują autorzy raportu i dodają, że procesy te są nie tylko skomplikowane, ale przede wszystkim frustrująco długie.

Nie tylko czas, ale i ilość dokumentów do złożenia zniechęca do inwestycji. Przez to wielu rolników rezygnuje z dalszego rozwoju i wstrzymuje modernizację obory czy chlewni. W efekcie gospodarstwo stoi w miejscu.

Rolnik ekspresowo kupi ziemię i zbuduje silos?

Dlatego w raporcie znalazła się propozycja, by wprowadzić maksymalne terminy na wydanie decyzji (np. 30 dni) i ograniczyć liczbę wymaganych dokumentów. Trzeba też jasno określić kryteria oceny, co  pozwoli sprawniej obracać gruntami i szybciej rozwijać gospodarstwa.

- Polska wieś potrzebuje inwestycji, a nie labiryntów proceduralnych – napisali autorzy „Pakietu”.

Kto pracował nad raportem?

Raport zawiera 21 kluczowych postulatów, które wybrano w drodze konsultacji. W przygotowaniu obszernego dokumentu uczestniczyli eksperci z zakresu rolnictwa, prawa, legislacji i gospodarki żywnościowej.

Eksperci współtworzący dokument: 

  • Monika Przeworska – Instytut Gospodarki Rolnej
  • Andrzej Gantner – Polska Federacja Producentów Żywności
  • Witold Boguta – Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw
  • dr Roman Gurbiel – Klub Jagielloński
  • Andrzej Przepióra – Wielkopolska Izba Rolnicza,
  • Łukasz Pergol – delegat Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej
  • Konrad Krupiński – rolnik z woj. warmińsko-mazurskiego
  • prof. Krzysztof Koźmiński – Uniwersytet Warszawski
  • Gustaw Jędrejek – Lubelska Izba Rolnicza
  • Mirosław Korzeniowski – Stowarzyszenie Agroekoton
  • Andrzej Strojny – Warsaw Enterprise Institute. 

Kamila Szałaj

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
18. czerwiec 2025 11:55