Rolnik łatwiej postawi silos czy magazyn. Co się zmieniło w Prawie budowalnym?Andrzej Rutkowski
StoryEditorZmiany w prawie

Rolnik łatwiej postawi silos czy magazyn. Co się zmieniło w Prawie budowalnym?

07.06.2023., 13:32h
Na początku czerwca w życie weszły zmiany w Prawie budowlanym nazywane też "lex silos". Od teraz rolnicy mogą stawiać niektóre budynki gospodarcze bez konieczności pozwolenia, a nawet i bez zgłoszenia.

Nowelizacja Prawa budowlanego i związane z nią uproszczenia mają przyspieszyć i usprawnić realizowanie inwestycji budowlanych w gospodarstwach rolnych.

Jakie budynki gospodarcze rolnik może postawić bez pozwolenia, ale na zgłoszenie?

Nowe prawo przewiduje zwolnienie z konieczności uzyskania pozwolenia na budowę:

  • naziemnych silosów na materiały sypkie o pojemności do 250 m3 i wysokości nie większej niż 15 m oraz
  • jednokondygnacyjnych budynków gospodarczych i wiat o prostej konstrukcji, związanych z produkcją rolną, o powierzchni zabudowy do 300 m2, przy rozpiętości konstrukcji nie większej niż 7 m i wysokości nie większej niż 7 m, których obszar oddziaływania mieści się w całości na działce lub działkach, na których zostały zaprojektowane.

Inwestycje te zostaną objęte obowiązkiem zgłoszenia budowy.

Małe budynki gospodarcze nie wymagają nawet zgłoszenia

Natomiast jednokondygnacyjne budynki gospodarcze i wiaty o prostej konstrukcji, związane z produkcją rolną, o powierzchni zabudowy do 150 m2, przy rozpiętości konstrukcji nie większej niż 6 m i wysokości nie większej niż 7 m, których obszar oddziaływania mieści się w całości na działce lub działkach, na których zostały zaprojektowane, będą zwolnione zarówno z konieczności uzyskania pozwolenia na budowę, jak i zgłoszenia budowy.

Kiedy rolnik musi dołączyć dokumentację do pozwolenia na budowę budynków gospodarczych i wiat?

W przypadku budynków gospodarczych i wiat o prostej konstrukcji, związanych z produkcją rolną, o powierzchni zabudowy do 300 m2, przy rozpiętości konstrukcji nie większej niż 7 m i wysokości nie większej niż 7 m wykonanej przez projektanta posiadającego odpowiednie uprawnienia budowlane ustawa przewiduje konieczność dołączenia dokumentacji technicznej. Jest to konieczne do zachowania bezpieczeństwa konstrukcji.

Zmiany w Prawie budowlanym weszły w życie 3 czerwca 2023 roku.

Magdalena Szymańsa

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
19. lipiec 2024 01:43