PWR
StoryEditorZmiany w budowie

Rząd szykuje REWOLUCJĘ na wsi. Budowa obory i chlewni tylko w wyznaczonych strefach?

06.07.2023., 16:30h
Rząd chce uregulować kwestie związane z inwestowaniem m.in. na terenach wiejskich. Od 2026 r. wszystkie gminy będą zobowiązane do stworzenia tzw. planów ogólnych, które określą, gdzie będzie można budować fermy zwierzęce.

W Sejmie resort rolnictwa przedstawił informacje na temat „planowanych budów nowych ferm przemysłowych, procesów wydawania pozwoleń, prowadzenia konsultacji społecznych oraz możliwego stwarzania niebezpieczeństwa epizootycznego związanego z koncentracją hodowli na przykładzie gmin Drelów, Sosnówka, Kodeń i Leśna Podlaska.”

Reforma systemu planowania przestrzennego wpłynie na budowę ferm na wsi

W informacji przekazanych przez rząd wynika, że Sejm kończy prace nad ustawą, która wprowadza dużą reformę systemu planowania przestrzennego, która będzie miała wpływ na możliwość budowy ferm na wsiach. Taka ustawa została uchwalona w maju, a w czwartek Sejm będzie głosował poprawki Senatu. Nowe przepisy mogą więc wejść w życie do końca sierpnia.

- Podstawowym dokumentem, który będzie krystalizował politykę  przestrzenną gminy będzie plan ogólny. Obok planu ogólnego będzie również strategia lokalna, w której gmina będzie opisywać swoje cele i zasady zagospodarowania. W planie ogólnym będą wskazane rozmieszczenia inwestycji w sposób bardzo ogólny. Te rozmieszczenie będzie ograniczone strefami planistycznymi. W strefach planistycznych będzie możliwe usytuowanie inwestycji zgodnie z tym, co będzie potem mogło być opisane w planie miejscowym lub w decyzji o warunkach zabudowy. Strefa będzie zawierała odniesienie do konkretnych przeznaczeń, które tam się będą mogły pojawić. W przypadku inwestycji, o których dzisiaj rozmawiamy to takie inwestycje będą mogły się pojawić w strefie „wielofunkcyjnej z zabudową zagrodową” oraz w strefie „w strefie produkcji rolniczej”. W pozostałych strefach takich jak strefa „ zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej z usługami” nie będzie dopuszczenia, żeby usytuowane były obiekty, które umożliwią wielkotowarową produkcję rolniczą. Tylko w tych dwóch strefach, w których gmina będzie literalnie wyznaczać i pokazywać ich granicę będzie można takie obiekty usytuować – tłumaczył posłom Łukasz Marciniak, wicedyrektor Departamentu Planowania Przestrzennego Ministerstwa Rozwoju i Technologii.

Nowe zasady konsultacji społecznych ws. budowy obory czy chlewni

Zmienią się również zasady konsultacji społecznych tworzenia stref.

- Plan ogólny będzie podlegał konsultacjom społecznym. Będą one krótsze niż dzisiaj, ale będą miały większy zakres form konsultacji. I tak nie będzie to tylko wyłożenie do publicznego wglądu, tak jak jest dzisiaj. Ale będzie to także zbieranie uwag w formie ankiety i geoankiety. Będą także możliwe spotkania otwarte i panele eksperckie. Będziemy zmuszać gminy, żeby wybrały więcej niż jedną formę konsultacji społecznych. Dopuszczamy także komunikację elektroniczną – kontynuował Łukasz Marciniak.

Plan ogólny będzie „wiązał” zarówno decyzję o warunkach zabudowy, jak i miejscowe plan zagospodarowania przestrzennego. Ich uchwalenie ma nastąpić do końca 2025 r. lub do 2028 r. jak chce Senat.

Co dalej z ustawą odorową?

Ministerstwo Klimatu i Środowiska poinformowało, że podejmuje działania mające na celu przeciwdziałanie występowaniu uciążliwości zapachowej. W 2019 r. rozpoczęto prace nad projektem ustawy o minimalnej odległości dla planowanego przedsięwzięcia w sektorze rolnictwa, którego funkcjonowanie może wiązać się z ryzykiem powstawania uciążliwości zapachowej. W rozumieniu projektu ustawy, przedsięwzięciem z sektora rolnictwa, którego funkcjonowanie może wiązać się z ryzykiem powstawania uciążliwości zapachowej jest wyłącznie planowane przedsięwzięcie w zakresie chowu lub hodowli zwierząt polegające na budowie, przebudowie lub zmianie sposobu użytkowania obiektu budowlanego, dla którego wymagane jest uzyskanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, w liczbie:

  • nie mniejszej niż 210 DJP   
  • mniejszej niż 210 DJP, jeżeli w odległości mniejszej niż 210 m od tego przedsięwzięcia istnieje inne przedsięwzięcie w zakresie chowu lub hodowli zwierząt w liczbie nie mniejszej niż 40 DJP lub projektowane jest powstanie innego przedsięwzięcia w zakresie chowu lub hodowli zwierząt, w liczbie nie mniejszej niż 40 DJP, w stosunku do którego wydano decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach, decyzję o warunkach zabudowy lub decyzję o pozwoleniu na budowę albo postępowanie w sprawie wydania choćby jednej z tych decyzji zostało wszczęte i niezakończone, lub dokonano zgłoszenia zmiany sposobu użytkowania, a łączna liczba DJP dla wszystkich przedsięwzięć wynosi nie mniej niż 210 DJP.

Minimalna odległość wyrażona jest w metrach i jest równa:

  • liczbie DJP - w przypadku chowu lub hodowli zwierząt w liczbie nie mniejszej niż 210 DJP i nie większej niż 500 DJP;
  • 500 - w przypadku chowu lub hodowli zwierząt w liczbie równej lub większej niż 500 DJP.

Określając minimalną odległość, należy zsumować liczbę DJP planowanego przedsięwzięcia oraz liczbę DJP usytuowanego w odległości mniejszej niż 210 m od tego przedsięwzięcia istniejącego lub projektowanego przedsięwzięcia w zakresie chowu lub hodowli zwierząt w liczbie nie mniejszej niż 40 DJP.

Tyle teorii. A gdzie jest ustawa?

- Aktualnie prace legislacyjne nad projektem ustawy znajdują się na etapie uzgodnień międzyresortowych. Celem jest takie określenie warunków prowadzenia działalności rolniczej, w tym hodowli zwierząt, aby zapewnić mieszkańcom wsi jak najlepszą ochronę przed emisją odorów. Jednakże, w związku z zaistniałą sytuacją geopolityczną na świecie i w kraju, wynikającą bezpośrednio z inwazji zbrojnej Rosji na Ukrainę, która spowodowała ogólnoświatowy kryzys energetyczny i dramatyczny skok inflacji, co przekłada się na wysokie ceny, nie tylko paliw, ale też podstawowych produktów spożywczych, postanowiono przeprowadzić dodatkową ocenę skutków wprowadzenia ww. regulacji. Toczący się za naszą wschodnią granicą konflikt zbrojny zasadniczo wpływa na bezpieczeństwo żywnościowe nie tylko w Polsce i Europie, ale także na całym świecie. Dlatego też zasadnym jest przeprowadzenie dodatkowych analiz i oceny, które wskażą czy proponowane rozwiązania w projekcie nie będą miały dodatkowych, negatywnych konsekwencji dla obywateli. Ze względu na obecny etap prac nad przedmiotowym projektem niemożliwe jest jednoznaczne określenie kiedy projekt zostanie przekazany do prac w Parlamencie RP – czytamy w informacji przedstawionej przez rząd posłom.

wk

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
26. kwiecień 2024 23:52