Agnieszka i Jarek Rogalscyfacebook/AgnieszkaiJarekzBronowa/zrzut ekranu
StoryEditorSiew zboża u rolników z Podlasia

Agnieszka i Jarek z "Rolnicy. Podlasie" pokazali, jak sieją zboże. Film HIT-em na TikToku

02.05.2023., 15:00h
Siew zboża w gospodarstwie Agnieszki i Jarka z programu "Rolnicy. Podlasie" jest ważnym wydarzeniem. Rolnik wraz z żoną pomimo upływu lat wspólnie kultywują tradycję zasiewu ziarna, uprzednio zmawiając modlitwę. W ostatnim czasie na swoim TikToku opublikowali nagranie z tradycyjnego wysiewu, a filmik stał się hitem Internetu.

Rolnicy z Podlasia, czyli Agnieszka i Jarek z Bronowa

Agnieszka i Jarek Roglascy mieszkają we wsi Bronowo w gm. Wizna na Podlasiu. Małżeństwo wychowuje wspólnie córkę Wiktorię i syna Adama. Rolnicy w swoim gospodarstwie utrzymują bydło mleczne oraz konie rasy sokólskiej. W programie "Rolnicy. Podlasie" występują od początku jego emisji i od tego czasu zgromadzili wokół siebie grono fanów. Agnieszka i Jarek są wesołą parą i często żartują. Rolnicy cieszą się każdym dniem i rzadko zdarza im się narzekać na niepowodzenia, choć ich doświadczają. W domu Rogalskich ważne miejsce zajmuje wiara w Boga. Jednym ze zwyczajów, który kultywują, podzielili się w nagraniu na TikToku.

Jarek z "Rolnicy. Podlasie" zasiał zboże po chrześcijańsku

Siew w gospodarstwie Jarka i Agnieszki rozpoczyna się od dosypania poświęconego przez księdza ziarna do siewnika, co widać na nagraniu. Następnie rolnik nabiera zboża do czapki i rozsiewa je dłonią, wypowiadając przy tym słowa modlitwy, które brzmią: "Sieję to zboże na chwałę bożą, na pożytek ludzi i zwierząt". Ostatnim krokiem przed rozpoczęciem siewu jest narysowanie ręką znaku krzyża na ziemi i wykruszenie we wgłębienia ziaren z ubiegłorocznych plew. Po zakończeniu święcenia ziemi Jarek przystąpił do pracy. Jak przyznaje Rogalski, taka tradycja rozpoczynania siewów była kultywowana przez jego dziadka i ojca, dlatego on również dba o to, by trwała. Dla rolników niezmiernie ważne jest to, by nigdy nie zabrakło chleba wszystkim ludziom.

Nagranie z zasiewów u Agnieszki i Jarka z Bronowa hitem Internetu

Agnieszka i Jarek po udostępnieniu nagrania na swoim kanale na TikToku nie mogli narzekać na brak odzewu. Wśród obserwatorów ich praca spotkała się z ogromnym uznaniem i szacunkiem, które wyrazili w komentarzach:

"Piękne słowa: żeby nam tego chleba nigdy nie zabrakło",

"Wspaniały człowiek. Nasz polski szacunek dla chleba",

"Brawo. Wielki szacun dla takich ludzi".

Agnieszka i Jarek z Bronowa pochodzą z domów z tradycjami

Agnieszka i Jarek z Bronowa niejednokrotnie dzielili się z widzami zwyczajami, które obowiązywały w ich rodzinnych domach. Tradycja zasiewu jest jedną z nielicznych. Widzowie programu "Rolnicy. Podlasie" byli już świadkami wypiekania chleba w piecu kaflowym czy młócenia zboża cepem.

oprac. Justyna Czupryniak

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. luty 2024 15:24