Emilia Korolczuk/RanczoLaszkiYt/zrzutekranuEmilia Korolczuk/RanczoLaszkiYt/zrzutekranu
StoryEditorRolnicy. Podlasie

Emilka z „Rolnicy. Podlasie” robi biznes na "kozich bobkach"

11.09.2023., 15:30h
Emilia Korolczuk z programu „Rolnicy. Podlasie to rezolutna rolniczka, która żadnej pracy się nie boi. Nie tylko prowadzi gospodarstwo, w którym mieszka wiele zwierząt, ale również zajmuje się wyrobem serów z koziego mleka. W jednym z ostatnich odcinków zaprezentowała przepis na „kozie bobki”, czyli?

Emilka z „Rolnicy. Podlasie” handluje „kozimi bobkami”

Stali obserwatorzy Emilii, ale również widzowie programu „Rolnicy. Podlasie” z pewnością wiedzą, że rolniczka ma w swoim gospodarstwie wiele zwierząt. Poza m.in.: kurami, kaczkami, pawiami, psami, kotami, gęsiami utrzymuje stado krów mięsnych oraz kóz. To właśnie ostatnia grupa zwierząt jest dla Emilii najbardziej dochodowa ze względu na mleko, które od nich otrzymuje. Rolniczka od kilku lat zajmuje się wyrabianiem serów kozich, podpuszczkowych.

Korolczuk samodzielnie wymyśla receptury zaskakujących w smaku serów. Powstałe na bazie koziego sera wyroby cieszą podniebienia nie tylko domowników, ale również okolicznych mieszkańców i stałych klientów, którzy przemierzają świat, by dotrzeć do Laszek, w których Emilia prowadzi gospodarstwo, i zdobyć, choć kawałek białego rarytasu.

W ostatnim czasie Korolczuk wpadła na nowy pomysł, o którym poinformowała widzów „Rolnicy. Podlasie”. Okazało się, że Emilia wymyśliła przepis na ser z dodatkami, który nazwała „kozie bobki”. Kontrowersyjna nazwa cieszy się jednak popularnością, bo jak przyznała pomysłodawczyni, klientki zabijają się o „kozie bobki”.

Jak wyglądają „kozie bobki” Emilki z „Rolnicy. Podlasie”?

„Kozie bobki” wytwarzane przez Emilkę z „Rolnicy. Podlasie” to nic innego jak biały kozi ser z dodatkiem soli, pieprzu i czosnku uformowany w kulki i zamknięty w słoiku wypełnionym zalewą. Produkcję serów nadzoruje babcia rolniczki, Helena, która kosztuje serów i określa, czy są wystarczająco doprawione, czy też nie.

Co słychać u bohaterów „Rolnicy. Podlasie”?

U bohaterów „Rolnicy. Podlasie” trwają prace pożniwne. W dwóch największych gospodarstwach pokazywanych w produkcji, czyli u Moniki i Tomka z Pokaniewa oraz Justyny i Łukasza z Ciemnoszyj, rolnicy zajmowali się okrywaniem i zwożeniem bel słomy z pól. Ekstremalnie było u Gienka i Andrzeja z Plutycz, którym uciekły konie. W gospodarstwie Emilki poza produkcją serów trwała również praca nad wywozem obornika z koziarni, czym zajął się partner rolniczki, Karol.

Program „Rolnicy. Podlasie” jest emitowany w stacji Fokus TV w każdą niedzielę o godz. 20.00.

oprac. Justyna Czupryniak

żródło: Fokus TV

 

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
26. maj 2024 11:47