StoryEditorWiadomości rolnicze

Galeria dekoracji dożynkowych: zobacz najlepsze zdjęcia z całej Polski!

30.08.2022., 17:08h
Większość gmin ma już za sobą dożynki. Niektóre z nich świętować będą jeszcze w pierwszych tygodniach września, a zwieńczeniem będą dożynki prezydenckie, zaplanowane na 10-11 września. Jednak już dziś można podziwiać efekty kreatywności rolników i mieszkańców wsi, przygotowujących dożynkowe dekoracje. Niektóre z nich zwalają z nóg!

Nowa tradycja dożynkowa: czym są witacze?

Witacze stają się w ostatnich latach coraz bardziej popularne. Są to figury, zbudowane ze słomianych balotów oraz słomy. Ich zadaniem jest zwykle informowanie o tym, kiedy odbędą się dożynki. Jednak od pewnego czasu budowanie witaczy staje się sztuką samą w sobie. Mieszkańcy wsi prześcigają się w fenomenalnych pomysłach, które realizują nierzadko z rozmachem. Stworzone przez nich rzeźby, w których budowaniu udział bierze często cała lokalna społeczność, przyciągają wzrok, bawią, a niekiedy skłaniają do refleksji. 

Kto stworzył najpiękniejszy wieniec dożynkowy?

O tym, czyj wieniec dożynkowy okaże się najpiękniejszy, przekonamy się dopiero w połowie września. To właśnie wtedy podczas dożynek prezydenckich rozstrzygnięty zostanie konkurs wieńców. Jednak już dziś, przeglądając zdjęcia, trzeba przyznać, że rywalizacja z pewnością będzie zacięta a jej poziom – bardzo wysoki. 

W ubiegłym roku nagrodę w prezydenckim konkursie zdobył wieniec ze wsi Kolonia Boćki (pow. bielski, woj. podlaskie). Zwycięzców spotkała miła nagroda: na tegoroczne dożynki przybył do nich prezydent Andrzej Duda z żoną.

Przeczytaj także: Niespodzianka na dożynkach w Kolonii Boćki: wziął w nich udział prezydent Duda! [FOTO][WIDEO] 

Jak wyglądały tegoroczne dożynki we wsiach? Zobacz zdjęcia! Chcesz zobaczyć więcej zdjęć z tegorocznych dożynek? Zajrzyj do galerii: Jak wyglądały dożynki 2022? Wieńce, dekoracje, tradycje [FOTO]

 Zuzanna Ćwiklińska
fot. Facebook

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
08. czerwiec 2023 06:00