StoryEditorGĘSI

Gęsi pilnują więzienia i podobno są lepsze niż psy. Jak to możliwe? [WIDEO]

06.01.2024., 15:30h
W jednym z więzień w stanie Santa Catarina, Sao Pedro de Alcantara, w Brazylii, władze zdecydowały się na nietypowe rozwiązanie wzmocnienia systemu bezpieczeństwa. Zamiast tradycyjnych psów stróżujących, na terenie zakładu karnego pojawiły się... gęsi.

Nie psy, a gęsi pilnują najgroźniejszych przestępców w jednym z brazylijskich więzień

Władze więzienia argumentują, że gęsi mają kilka istotnych zalet w porównaniu z tradycyjnymi psami stróżującymi.

  • ptaki te zachowują się znacznie ciszej w nocy, co może być istotne dla utrzymania spokoju w zakładzie,
  • gęsi unikają kopania dołków, co eliminuje pewne problemy związane z utrzymaniem terenu wokół więzienia,
  • najważniejszą zaletą, zdaniem władz, jest szybsze reagowanie gęsi na zagrożenia oraz ich zdolność do natychmiastowego ostrzegania w przypadku wystąpienia realnego niebezpieczeństwa.

Gęsi w więziennictwie to przemyślany proces

Dyrekcja więzienia potwierdziła, że wprowadzenie gęsi do systemu bezpieczeństwa odbywało się stopniowo. Chociaż nie ujawniono dokładnej liczby ptaków strzegących zakładu, to podkreślono, że są one integralną częścią systemu bezpieczeństwa, a władze więzienia są zadowolone z efektów wprowadzenia tych nietypowych strażników.

Dobrobyt zwierząt w zamian za alarmowanie

Zadbano również o to, aby ptakom w więzieniu żyło dobrze. Dla zapewnienia komfortu gęsiom, władze więzienia postanowiły wybudować niewielkie stawy na terenie zakładu. To środowisko naturalne ma poprawić warunki życia ptaków oraz przyczynić się do efektywnego pełnienia przez nie funkcji strażniczych.

To nietypowe rozwiązanie wzbudziło zainteresowanie mediów zarówno w kraju, jak i za granicą, rzucając nowe światło na kreatywne metody poprawy warunków bezpieczeństwa w więziennictwie. Takie działanie stawia również pytanie: jakie jeszcze zwierzęta hodowane w rolnictwie sprawdziłyby się w systemie penitencjarnym?

Michał Czubak

fot. Pixabay

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
25. czerwiec 2024 01:07