W Muzeum rolnictwa w Szreniawie urodził się cielaczek. Można wymyślić mu imięMuzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie/Facebook
StoryEditorKONKURS

W Muzeum rolnictwa w Szreniawie urodził się cielaczek. Można wymyślić mu imię

20.01.2024., 15:00h
W Muzeum Narodowym Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie tuż przed końcem roku 2023 urodziła się jałówka rasy Polskiej czerwonej (RP). To ogromne wydarzenie dla pracowników instytucji oraz historyczna chwila dla osób działających na rzecz doskonalenia tej rasy i zachowania jej w typie pierwotnym. Z tej okazji został zorganizowany konkurs na wybór imienia dla nowo narodzonej jałówki. Jak wziąć w nim udział?

Narodziny w Muzeum rolnictwa w Szreniawie

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie zaprasza do udziału w konkursie na wybór imienia dla jałówki, która urodziła się 30 grudnia 2023 r.

Jak czytamy na oficjalnym profilu placówki na Facebooku, matka jałówki, Matylda, reprezentuje rasę Polską czerwoną (RP), która należy obecnie do dwóch programów hodowlanych, czyli:

  • doskonalenia rasy pod względem cech produkcyjnych,
  • zachowania rasy w typie pierwotnym.

W związku z tym 2 300 krów w typie mlecznym i 1000 krów w ocenie mięsnej objęto ochroną zasobów genetycznych, dzięki czemu rolnicy utrzymujący bydło tej rasy otrzymują dotacje do każdej sztuki ocenianej w ramach programów rolnośrodowiskowych ze względu na to, że nie jest zbyt wydajne. Wypłacane środki finansowe stanowią wyrównanie straty za sprzedaną ilość mleka.

Polska rasa czerwona – historia

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie przy okazji konkursu wyjaśnia, że pierwsze wzmianki o rasie Polskiej czerwonej (RP) pojawiły się na początku wieku XX w roku 1901, natomiast niespełna 11 lat później w roku 1913 wydana została księga rodowodowa. Krowy te są w typie użytkowym — kombinowanym (mięsno-mlecznym), do którego żywienia można wykorzystać paszę niskiej jakości. Ponadto są to krowy odporne na choroby, dzięki czemu rasa stała się atrakcyjna dla rolników.

Polska rasa czerwona stanowiła 25% hodowli bydła w Polsce

Ciekawostką jest, że w okresie międzywojennym rasa Polska czerwona (RP) stanowiła 25% populacji krajowej bydła, natomiast tuż po II wojnie światowej i pod koniec lat 60. spadła do 18%, które było równe 2 mln szt. bydła czerwonego.

Spadek hodowli krów rasy Polskiej czerwonej (RP)

Wraz z upływem lat liczba krów rasy Polskiej czerwonej (RP) drastycznie zmalała. Jak wskazują przedstawiciele Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie, na koniec roku 2021 było 2 783,8 szt. znajdujących się pod oceną w ramach programu hodowlanego.

Konkurs Muzeum w Szreniawie na imię dla jałówki

Z okazji wyjątkowych narodzin w Muzeum Narodowym Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie został ogłoszony konkurs na imię dla nowo narodzonej jałówki. Co do wyboru imienia nie ma jednak dowolności i każda nadesłana propozycja musi rozpoczynać się od literki „M”.

Kto może wziąć udział na wybór imienia dla jałówki z Muzeum w Szreniawie?

Jak informują organizatorzy konkursu, jest on dedykowany każdemu, kto prześle propozycję imienia na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. zgodnie z Kartą konkursową dostępną do pobrania na stronie Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie z wymaganymi podpisami. Za zgodą rodziców lub prawnych opiekunów w konkursie mogą wziąć udział osoby niepełnoletnie.

Do kiedy potrwa konkurs na wybór imienia dla jałówki z Muzeum w Szreniawie?

Koniec konkursu na wybór imienia dla jałówki urodzonej w Muzeum w Szreniawie nastąpi 15 marca 2024 r. o godz. 15.00.

Informacje o konkursie uzyskać można pod numerem telefonu: 61 8107629 wew. 23 lub pisząc na e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

image
Wiadomości rolnicze
"Happy": cielaczek, który szczęście ma wymalowane na... boku

Oprac. Justyna Czupryniak

Źródło: Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. czerwiec 2024 07:14