Ceny drobiu znacznie spadną, ale będą drożeć jaja. Raport z rynkówJustyna Czupryniak/Canva
StoryEditorCeny drobiu

Ceny drobiu znacznie spadną, ale będą drożeć jaja. Raport z rynków

11.06.2024., 09:30h
Hodowla drobiu w Polsce nadal sie opłaca, choć ceny skupu maleją. Rolnicy chętnie wstawiają kolejne partie do kurników, czerpiąc zyski z produkcji. Jak to możliwe?

Niskie ceny pasz gwarancją opłacaloności produkcji drobiu

Mimo spadających cen skupu niskie ceny pasz gwarantują opłacalność produkcji drobiu oraz napędzają kolejne wstawienia w kurnikach. Jak długo będzie trwała tak sprzyjająca dla hodowców sytuacja sprawdzili analitycy Credit Agricole.

Spadek cen skupu drobiu 

Analitycy Credit Agricole podkreślili, że ostatni kwartał przyniósł dalszy spadek cen skupu drobiu, choć pozostają one nadal na relatywnie wysokim poziomie na tle historycznym. W kierunku obniżenia cen oddziałuje wzrost produkcji drobiu wśród jego głównych unijnych producentów, w szczególności w Polsce. Ożywieniu produkcji drobiu sprzyja jej utrzymująca się bardzo wysoka opłacalność, która zachęca producentów do zwiększania swoich mocy produkcyjnych i większych wstawień kurcząt. Wyższa opłacalność produkcji wynika przede wszystkim ze spadających cen pasz, co z nawiązką kompensuje obniżające się ceny skupu drobiu. Jednocześnie w ostatnich miesiącach nie doszło do istotnych strat w bazie produkcyjnej związanych z występowaniem ptasiej grypy wśród głównych unijnych producentów drobiu.

– W najbliższych kwartałach oczekujemy przyspieszenia wzrostu produkcji drobiu w UE, co będzie sprzyjać kształtowaniu się jego cen w trendzie spadkowym. Pod koniec br. czynnikiem hamującym spadek cen będzie oczekiwane przez nas ożywienie popytu – czytamy w prognozie banku Credit Agricole.

Jakie są prognozy dla rynku drobiu?

Cena skupu drobiu wyniosła w kwietniu 5,16 zł/kg (-17,8% r/r), a cena pasz dla drobiu ukształtowała się na poziomie 1,64 zł/kg (-24,2% r/r). W rezultacie relacja cen żywiec/pasza wyniosła w kwietniu 3,15 wobec 2,91 przed rokiem, wskazując na poprawę opłacalności produkcji w ujęciu rocznym. Uwzględniając sytuację na światowym i krajowym rynku drobiu Credit Agricole oczekuje, że cena skupu drobiu wyniesie:

  • na koniec 2024 r. ok. 4,40 zł/kg,
  • na koniec 2025 r ok. 4,80 zł/kg.

Zapotrzebowanie na jaja wciąż wysokie 

Z kolei na rynku jaj w ostatnich miesiącach spadek cen wyhamował. Wynika to z nadal ograniczonej podaży jaj na unijnym rynku, mimo utrzymującej się wysokiej opłacalności ich produkcji.

– W naszej ocenie w znacznym stopniu jest to efektem transformacji sektora produkcji jaj wśród części znaczących unijnych producentów jaj, w szczególności w Niemczech, polegającej na zastępowaniu chowu klatkowego chowem bezklatkowym. Z tego powodu uważamy, że przestrzeń do silnego spadku cen skupu jaj w najbliższych kwartałach jest ograniczona – napisano w prognozie Credit Agricole.

Jakie są ceny skupu jaj?

Cena skupu jaj klasy M w kwietniu wyniosła 48,86 zł/100 sztuk (-31,9% r/r), a cena pasz dla niosek ukształtowała się na poziomie 1,42 zł/kg (-24,2% r/r). W konsekwencji w kwietniu relacja cen 100 jaj/pasza wyniosła 34,46 wobec 38,44 przed rokiem, wskazując na pogorszenie opłacalności produkcji jaj w ujęciu rocznym.

Uwzględniając perspektywy sytuacji na unijnym oraz krajowym rynku jaj Credit Agricole prognozuje, że cena skupu jaj klasy M wyniesie

  • na koniec 2024 r. ok. 50 zł/100 szt.,
  • na koniec 2025 r. ok. 48 zł/100 szt.

Głównymi czynnikami ryzyka dla prognoz cen drobiu i jaj jest przebieg ptasiej grypy w kolejnym sezonie w Europie, a także tempo wzrostu podaży wśród największych producentów mięsa drobiowego i jaj.

wk

Źródło: Credit Agricole

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
18. czerwiec 2024 08:04