Ceny zbóż w dół. Kukurydza i rzepak dołują, a drożeje paliwo. Raport z rynków rolnychElewarr
StoryEditorRaport rynkowy z 6 października

Ceny zbóż w dół. Kukurydza i rzepak też dołują. Raport z rynków rolnych

07.10.2023., 19:48h
Początek października nie jest dobrym czasem dla rolników. Żniwa kukurydziane powoli się rozkręcają, ale ceny mokre kukurydzy są marne. O ile w ogóle znajdzie się punkt, który ją kupi. Na dodatek kukurydza ciągnie w dół ceny zbóż, w tym ceny pszenicy. Ostatnio tanieje także rzepak. Na domiar złego rolnicy muszą więcej zapłacić za olej napędowy. Jaka jest sytuacja na rynkach rolnych?

Niskie ceny kukurydzy ciągnie w dół ceny zbóż

Żniwa kukurydziane pociągnęły w dół nie tylko ceny samej kukurydzy, ale także ceny pszenicy. Ziarno dobrej jakości jest chętnie kupowane, ale rolnicy niechętnie, zwłaszcza w przypadku pszenicy konsumpcyjnej, je sprzedają.

Jeśli chodzi o kukurydzę mokrą, to skupy podchodzą do jej zakupów bardzo niechętnie, obawiając się, że nie będą mieli co z nią zrobić. Biorą pod uwagę chociażby to, że mamy pod dostatkiem pszenicy o gorszych parametrach jakościowych. Póki co, to oblężenie przezywają jedynie punkty skupu należące do Elewarru, gdzie stworzono nawet listy kolejkowe na dostawy mokrej kukurydzy. Jej ceny wyjściowe na wschodzie Polski są niższe o około 20 zł niż na zachodzie kraju.

Ukraina i Rosja zapowiadają wyższe zbiory niż wcześniej prognozowano

Konkurencja ze strony Rosji oraz Ukrainy w kwestii eksportu zbóż nie spadnie. Zarówno Rosjanie, jak i Ukraińcy podnoszą prognozy zbiorów zbóż. Rosjanie podnieśli ja do 135 mln ton, w tym do 90 mln t samej pszenicy, a Ukraińcy do 57,5 mln ton. Ukraińcy zweryfikowali również do21,6 mln ton produkcję nasion oleistych, w tym zbiory słonecznika do 13 mln ton, rzepaku do 4 mln ton a soi do 4,6 mln ton.

Na początku października nastąpił wzrost przewozu ładunków zbożowych przez przejścia graniczne z Rumunią i Polską. Tym samym w ciągu czterech dni października przez polskie przejścia graniczne przewieziono około 114,3 wagonów zboża (o 8 więcej niż we wrześniu). Przeszła połowa całkowitego wolumenu przeniesionych wagonów (57,5 wagonów/dobę) przeszła przez węzeł Jagodin-Dorogusk.

Ceny rzepaku także w dół

Coraz więcej zbóż i oleistych trafia na unijne rynki, z którymi handluje Polska. Ostatnio wpływa to na spadek zainteresowania naszymi słonecznikiem i soją. Chociaż do Polski nie może być od 16 września importowana z Ukrainy także śruta rzepakowa, niepokojący jest import śruty rzepakowej z Białorusi jako białoruskiej i z Litwy, jako litewskiej i białoruskiej. PSPO podejrzewa, że znaczna część tego surowca ma pochodzenie rosyjskie. Według PSPO ta sytuacja przekłada się na ceny skupu rzepaku w Polsce, które ostatnio spadły również ze względu na spadki na giełdzie Matif w Paryżu.

Ceny świń spadają na dużej giełdzie w Niemczech

Na krajowym rynku żywca wieprzowego nieco taniej niż przed tygodniem. Na dużej niemieckiej giełdzie cena spadła o 5 eurocentów do 2,20 euro/kg wbc. Niemcy tłumaczą to jednodniowym przestojem w uboju ze względu na święto 3 października i mniejszym zapotrzebowaniem ze strony rzeźni. Ogólnie, na unijnym rynku, że nie ma nadal nadpodaży żywca, ale ceny weryfikuje konkurencja eksportowa.

Rosja może znów eksportować wieprzowinę do Chin!

Dość sensacyjną informacją jest ta o zniesieniu po 15 latach ze względu na ASF zakazu eksportu wieprzowiny z Rosji do Chin. Ze względu na wymogi regulacyjne pierwszego eksportu wieprzowiny z Rosji do Chin należy spodziewać się najwcześniej w drugim lub trzecim kwartale 2024 roku. Zapotrzebowanie importowe Chin na wieprzowinę w ostatnim czasie ponownie wzrosło. Obecnie korzystają na tym głównie Hiszpania i Brazylia oraz USA.

Otwarcie rynku poprzedziły dziesięcioletnie negocjacje w sprawie ponownego dopuszczenia rosyjskich produktów wieprzowych na rynek chiński. Zdaniem analityków Chiny podejmują ten krok, aby zdywersyfikować swój import i wzmocnić handel z Rosją jako partnerem strategicznym. Chiny będą uznawać regionalizację w handlu z Rosją. To by tłumaczyło, dlaczego wznowienie importu stało się równolegle z tym, jak produkty wieprzowe zakażone afrykańskim pomorem świń wykryto w lesie Kraju Krasdonarskiego na południu Rosji.

Ceny nawozów bez zmian

Na rynku nawozów ceny bez zmian, niektóre punkty, zwłaszcza na ścianie wschodniej, zgłaszają duży popyt na nawozy, co przekłada się na chwilowe braki niektórych asortymentów. Zapowiadają jednak, że zostaną one szybko uzupełnione a cena pozostanie bez zmian.

Jakie będą ceny paliwa w przyszłym tygodniu?

Jak donosi e-petrol.pl, początek października przynosi odwrócenie spadkowej tendencji na stacjach paliw. W mijającym tygodniu podrożał olej napędowy oraz autogaz i tylko 95-oktanowa benzyna obroniła ubiegłotygodniowe poziomy cen. Na świecie w ostatnich dniach ropa i paliwa wyraźnie tanieją, ale w Polsce po tej przecenie na razie nie ma śladu.

Według portalu w nadchodzącym tygodniu ceny paliw będzie kosztować się na następującym poziomie: 

  • PB: 5,94–6,06 zł/l,
  • ON: 5,95–6,09 zł/l,
  • LPG: 2,98–3,12 zł/l.

Przeczytaj także to: 

image
Prawo emerytalne

Czy do emerytury z ZUS można zaliczyć okresy składkowe w KRUS?

dr Magdalena Szymańska

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. luty 2024 22:31