StoryEditorRaport rynkowy z 15 grudnia

Przez import z Hiszpanii ceny świń spadają. A rosną ceny nawozów. Raport rynkowy

15.12.2023., 17:42h
Rynek zbóż wciąż nie rozpieszcza rolników. Obecnie rosną ceny tylko jednego gatunku zbóż. Za to ceny tuczników znowu spadają i to mimo większego popytu na wieprzowinę przed świętami. A co cenami bydła czy paliw? Jaka jest sytuacja na rynkach rolnych w połowie grudnia?

Ceny pszenicy spadają, ale rosną ceny owsa

Na krajowym rynku zbóż w trendzie wzrostowym utrzymuje się już tylko owies. Złoty się umacnia, co nie sprzyja cenie pszenicy konsumpcyjnej. Ze względu wzrost wartości euro w stosunku do dolara słabnie konkurencyjność w eksporcie unijnych zbóż i rzepaku w stosunku do tych oferowanych z rejonów czarnomorskich. Wzrosła również konkurencyjność eksportowa towarów amerykańskich.

W miniony piątek USDA dokonało comiesięcznej aktualizacji światowych bilansów zbóż i oleistych. Jak wskazuje Mirosław Marciniak z Infograin, grudniowe raporty zazwyczaj nie przynoszą większych niespodzianek i podobnie było w tym roku, aczkolwiek publikowane przez USDA dane, zwłaszcza te dotyczące zwiększenia zapotrzebowania pszenicy i kukurydzy na potrzeby przemysłu paszowego rozjeżdżają się z rzeczywistością. Podobnie jest też z danymi o eksporcie pszenicy z UE oraz importu kukurydzy, które są zawyżone.

Ceny świń niskie przez import wieprzowiny z Hiszpanii

Ceny świń na krajowym rynku trzody chlewnej przestały sprzyjać producentom. Chociaż na niemieckiej dużej giełdzie cena świń rzeźnych utrzymuje się na tym samym poziomie od 11 października br., tj. 2,1 euro za kg wbc w klasie E, i taka będzie też do 20 grudnia, u nas żywiec tanieje.

Świąteczny biznes stymuluje sprzedaż mięsa, a popyt jest szczególnie żywy w Europie Wschodniej, informuje ISN. Jest to prawda, aczkolwiek niekoniecznie odnosi się ona do krajowego żywca. Hiszpanie po raz kolejny podkreślają, że sprzedają dużo mięsa w Europie północno-środkowej i wschodniej, i tutaj zapewne tkwi przyczyna spadek cen w naszym kraju.

Nie poprawiają się także warunki konkurencyjności eksportu unijnej wieprzowiny do Chin. W USA jest bowiem większą podaż świń niż oczekiwano, w Brazylii sytuacja jest stabilna, czyli ceny nadal niskie, a w Chinach, by ustabilizować rynek uruchomiono skupu na rezerwy państwowe, ale na razie nie przynosi to efektu cenowego.

Wciąż nie rosną ceny bydła, ani prosiaków

Brak sygnałów do podwyżek na rynku świń rzeźnych sprawia, że i tym razem stawki na duńskiej giełdzie warchlaków utrzymały poziom zeszłotygodniowy. U nas też ceny warchlaków, poza małymi wyjątkami, bez zmian.

Hodowcy nie mogą się doczekać podwyżek cen żywca wołowego.

Ceny nawozów azotowych z nowych dostaw rosną

Pomimo tego, że Grupa Azoty ogłosiła dwa dni temu, że w listopadzie wyprodukowała o 37 tys. t więcej nawozów azotowych, niż w październiku, czyli 282 tys. t, nawozy azotowe z nowych dostaw drożeją. Ze względu jednak na to, że nie ma obecnie chętnych do zakupów nawozów wśród rolników, dystrybutorzy bardzo ostrożnie podchodzą do nowych zamówień.

Ceny paliw znowu spadają

Ceny paliw na stacjach spadają nieprzerwanie od połowy listopada i według prognoz e-petrol.pl w przedświątecznym tygodniu taka tendencja będzie utrzymana. Sprzyjają temu tańsza ropa i umocnienia złotówki. Według analityków z tego portalu, w najbliższym tygodniu powinny przyspieszyć spadki ceny benzyny. Oto jakie będą ceny paliw:

  • Pb 95 ma kosztować 6,23–6,36 zł/l,
  • ON – 6,42–6,55 zł/l
  • a LPG – 2,92–2,99 zł/l.

Magdalena Szymańska

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
29. maj 2024 10:13