Spadają ceny zbóż a drożeje paliwo rolnicze RAPORT z rynków rolnychElewarr + Paweł Mikos
StoryEditorRaport rynkowy 9 lutego

Spadają ceny zbóż, a drożeje paliwo rolnicze. RAPORT z rynków rolnych

09.02.2024., 18:56h
Ziszcza się czarny scenariusz na rynku zbóż. Ceny zbóż spadły i to znacznie. A najwięcej stracił owies, który w ostatnim czasie był odporny na przeceny. Analitycy prognozują wzrost cen paliwa, w tym oleju napędowego. Czy ceny świń i bydła spadły czy wzrosły? Co dzieje się z cenami nawozów? Jaka jest aktualna sytuacja na rynkach rolnych?

Ziszcza się czarny scenariusz - mocna spadają ceny zbóż

Na krajowym rynku zbóż ziszcza się scenariusz, którzy niektórzy analitycy rynkowi zapowiadali już jesienią, aczkolwiek tak dużych spadków się nie spodziewano. Rynek z niepokojem przygląda się zapowiedzi kolejnych dopłat do zbóż, z kolei dla rolników, którzy mają jeszcze zapasy w magazynach upatrują w nich szansy na lepszą sprzedaż.

Tym razem spadają ceny wszystkich zbóż, spadkom nie oparł się nawet owies, który stracił najwięcej. Spadki, podobnie, jak przed tygodniem są odzwierciedleniem sytuacji na giełdach światowych. Ceny na giełdzie Matif w Paryżu spadają pod presją spadających rosyjskich cen eksportowych. Na zachowania giełdowe wpłynął też najnowszy raport USDA. Jeśli perspektywy podaży na ten rok się nie pogorszą, ceny zbóż mogą zostać pod presją na dłużej.

Wreszcie rosną ceny tuczników, ale drożeją też prosięta

Na rynku unijnym spadek podaży świń wreszcie przekłada się na ceny zbytu. Spadek potwierdza spadek wagi świń dostarczanych do uboju, żeby pokryć zapotrzebowanie, z rynku ściąganych jest więcej zwierząt, co przekłada się na wzrost ceny świń w skupach. Ubojnie w wielu unijnych krajach są zmuszane do pracy poniżej mocy przerobowych.

Rolnicy prowadzący chów świń w cyklu otwartym, nie tylko z Polski, ale także z Niemiec Belgii, Francji, Holandii i z Hiszpanii są zmuszeni ponosić wysokie koszty zakupu prosiąt, z drugiej jednak strony zboże paszowe tanieje, stąd lepiej dla nich, aby sprzedawali tuczniki nieco cięższe. Tymczasem stawki na duńskie warchlaki w mijającym tygodniu wzrosły już wyraźniej, co przełożyło się nie tylko na ceny warchlaków importowanych, ale i krajowych.

Poza Europą zmian raczej nie ma. W USA świnie nadal drożeją, ale tamtejsza cen jest nadal niższa od europejskiej. W Brazylii coraz taniej, ale ciągle drożej niż w USA. Popyt ze strony krajów azjatyckich nadal jest bardzo niski, co stawia europejskich eksporterów w coraz trudniejszej sytuacji. Chińczycy potwierdzają, że sytuacja u nich powinna się poprawić w trzecim kwartale br.

Analitycy rynkowi sugerują, że na ceny skupu żywca w najbliższym tygodniu w unijnych krajach może wpłynąć zaangażowanie rolników w protesty, co łączy się z ograniczeniem podaży.

Ze względu na to, że prosiąt brakuje, analitycy przewidują, że wiosną podaż świń w Europie będzie jeszcze niższa.

Ceny bydła mięsnego wyhamowały

Po krótkim okresie hossy, ceny żywca wołowego lekko wyhamowały. Jest to spowodowane m.in. mniejszym popytem w krajach Europy Płd.

Ceny nawozów spadają, a ceny paliwa będą rosły

Na rynku nawozów niespodzianki nie ma. Ceny nawozów nadal spadają, co jak na razie bardzo nieśmiało przekłada się na popyt.

Jak donosi portal epetrol.pl, zwyżkowy kierunek zmian na giełdach naftowych znalazł przełożenie na hurtowe notowania paliw w Polsce. Skokowy wzrost cen przed weekendem spowodował, że zarówno 95-oktanowa benzyna, jak i olej napędowy są w rafineriach najdroższe od trzech miesięcy. Sprzedawcy paliw nie mają już za bardzo przestrzeni do amortyzowania wzrostów cen, co przy wysokich notowaniach na rynku hurtowym wskazuje na dalsze podwyżki na stacjach.

Analitycy portalu prognozują, że w nadchodzącym tygodniu ceny paliw będzie kształtować się w następującym przedziale:

  • Pb 95 – 6,31–6,42 zł/l,
  • ON – 6,54–6,66 zł/l
  • a LPG – 2,91-2,97 zł/l.

image
Zwrot akcyzy za paliwo 2024

Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze: będzie stawka 2 zł za litr? Jest jasna deklaracja rządu

dr Magdalena Szymańska
fot. Elewarr + Paweł Mikos

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
20. luty 2024 06:58