Unia na potęgę ściąga śrutę rzepakową z Rosji i Białorusi. Niemal PÓŁ MLN ton!Justyna Czupryniak/Canva
StoryEditorImport śruty rzepakowej

Unia na potęgę ściąga śrutę rzepakową z Rosji i Białorusi. Niemal PÓŁ MLN ton!

15.04.2024., 11:00h
W Polsce wciąż zalegają ogromne ilości zboża z Ukrainy. Do żniw pozostało już mało czasu, a rolnicze magazyny w wielu przypadkach nadal są wypełnione ziarnem z ubiegłorocznych zbiorów. Teraz okazuje się, że do Unii Europejskiej wjeżdżają znaczne ilości śruty rzepakowej z Rosji. Dlaczego?

Dlaczego do UE jest importowana śruta rzepakowa z krajów trzecich?

Jak poinformował niemiecki portal topagrar.com, zbyt niski wskaźnik przerobu nasion rzepaku na śrutę w państwach UE-27 uniemożliwia pokrycie zapotrzebowania wewnątrzwspólnotowego na ten rodzaj paszy.

Z dostępnych danych wynika, że przez 8 miesięcy trwającego roku gospodarczego do UE wjechało ok. 681 500 t śruty rzepakowej. Jest to wynik o 95 600 t większy niż za analogiczny okres poprzedniego roku.

Ponad 40% śruty rzepakowej na unijnym rynku pochodzi z Rosji

Ze wskazanej liczby 681 500 t aż 281 830 t zaimportowanej do UE śruty rzepakowej pochodziło z Rosji, tj. 41% całkowitego importu. Suma ta oznacza wzrost w stosunku do poprzedniego roku gospodarczego o ok. 11%.

Zdaniem niemieckich dziennikarzy, powodem wzrostu importu śruty rzepakowej z Rosji do UE jest atrakcyjny poziom cen rosyjskich partii.

Białoruś drugim co do wielkości dostawcą śruty rzepakowej do UE

Jak się okazuje, niewiele mniej ton śruty rzepakowej trafia do UE z Białorusi. W obecnym roku gospodarczym do na teren UE wjechało 208 200 t tej paszy.

Wzrost ceł na nasiona importowane z Rosji i Białorusi

W Komisji Europejskiej nadal są prowadzone dyskusje w sprawie wprowadzenia wyższych ceł na importowane z Rosji i Białorusi nasiona oleiste i ich produkty uboczne. Proponowane podwyżki miałyby zapobiec destabilizacji rynku UE.

Ukraina w czołówce państw eksportujących śrutę rzepakową do UE

Ukraina jest w czołówce państw, z których w ciągu pierwszych ośmiu miesięcy do UE wjechało najwięcej śruty rzepakowej, bo 143 500 t. Jest to ponad dwukrotnie większy niż w roku poprzednim.

Do których państw UE trafia najwięcej importowanej śruty rzepakowej?

Z badań przeprowadzonych przez Agrarmarkt Informations-Gesellschaft (mbH) wynika, że większość importowanej na teren UE śruty rzepakowej trafia na Litwę i do Hiszpanii. Znaczne ilości importuje również Francja.

Oprac. Justyna Czupryniak

Źródło: TopAgrar.com

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
31. maj 2024 00:02