StoryEditorWiadomości rolnicze

Cena drewna w Polsce absurdalnie wysoka! Czy będzie jeszcze drożej?

07.06.2022., 16:06h
Ceny drewna w Polsce są absurdalnie wysokie, podczas gdy na świecie surowiec ten znacznie tanieje. Przemysł drzewny za te podwyżki wini Lasy Państwowe, które na potęgę sprzedają drewno za granicę.

Ceny drewna w Polsce są rekordowe. Za te podwyżki odpowiada głównie eksport. Okazuje się, że duża część polskiego drewna sprzedawana jest przez Lasy Państwowe za granicę, a przecież w kraju brakuje tego surowca. W efekcie ceny szybują w górę.

Polska Izba Gospodarcza Przemysłu Drzewnego apeluje o ukrócenie tego procederu.

- Mamy niemal najwyższe ceny w Europie, a zapotrzebowanie na drewno jest ogromne - wyjaśniają związkowcy.

"Drewno wyjeżdża z Polski w sposób niekontrolowany"

O niekontrolowanym eksporcie mówił dla Polsat News Rafał Szefler, dyrektor Polskiej Izby Gospodarczej Przemysłu Drzewnego.

– Dzisiaj drewno wyjeżdża w sposób niekontrolowany z Polski. W zeszłym roku wyjechało ponad 4 mln metrów sześciennych drewna. To jest zaopatrzenie dla ok. 200 średnich tartaków w Polsce. Gdyby to drewno zostało w kraju, tu by było przerobione, tu sprzedane, tu by dało pracę ludziom. Przypominam, to są małe miejscowości, wioski, jedyny pracodawca na danym terenie. Pomału niektóre zakłady zaczynają ograniczać produkcję, dlatego że ich nie stać na to, żeby kupić tak drogie drewno.

Wiceminister środowiska: w niektórych regionach toczy się prawdziwa wojna o drewno 

Wojna wpłynęła także na rynek drewna: wcześniej od naszych wschodnich sąsiadów kupowaliśmy rocznie ok. 2 mln m³ tzw. zrębów dla energetyki i ok. 1 mln m³ drewna produkcyjnego.

 – Obecnie podaż jest znacznie niższa niż popyt, co sprawia, że w niektórych regionach toczy się prawdziwa wojna o drewno – mówił w Sejmie pod koniec maja Edward Siarka, wiceminister klimatu i środowiska.

Lasy Państwowe doprowadziły do kryzysu drzewnego?

Według sektora drzewnego, Lasy Państwowe zaniżają dane eksportowe. Co więcej, cena drewna jest podbijana. Drewno sosnowe na aukcjach kosztuje ok. 1000 zł/m³, jeden metr sześcienny dębu dwa razy tyle.

– Co się dzieje na aukcjach drewna...brak słów. Cena drewna budowlanego waha się w granicach 700-1000 zł/m³. To są ceny absurdalne – komentuje sytuację Rafał Szefler – Nie ma drugiego kraju w Europie, który tak chętnie zaprasza firmy zewnętrzne do kupowania swojego strategicznego surowca, bo właśnie takim surowcem jest drewno. Nie dość, że drewna nie ma, to jest jeszcze bardzo drogie i nic nie wskazuje, aby jego ceny miały spaść.

Polska produkuje ogromne ilości mebli, jednak ten sektor stoi w miejscu, bo drewna na rynku nie ma. Leśnicy informują, że Lasy Państwowe wycinkę prowadzą na szeroką skalę od lat, ale nie wiadomo, co dzieje się z drewnem. Branża meblarska, budowlana i przemysł czekają na działanie rządu w tej kwestii.

Na świecie ceny drewna spadły o połowę

Z kolei na świecie ceny drewna spadły od początku roku o 47 procent, a w stosunku do rekordowego poziomu z 2021 roku o 65 procent. Zdaniem amerykańskich analityków ten gwałtowny spadek cen wynika z wysokiej inflacji, która na nabywcach drewna wymusza oszczędności.

oprac. al
fot.  Nadleśnictwo Antonin

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
06. czerwiec 2023 12:49