StoryEditorCeny świń

Cena tuczników bije rekordy. Ale opłacalność mniejsza niż 20 lat temu. Po ile obecnie skupowane są świnie?

24.08.2022., 13:08h
Ceny tuczników nadal rosną. Niewiele już brakuje do 8 zł za żywca i do 10 zł za wbc. Ale mimo tych rekordowych stawek rolnikom nadal jest ciężko związać koniec z końcem. Jakie są aktualne ceny świń w Polsce i UE? Sprawdź w naszej SONDZIE!

Ceny tuczników cały czas idą w górę. Część analizowanych przez nas zakładów mięsnych zaoferowała nawet o 30 gr więcej niż tydzień temu.

Obecnie ceny skupu tucznika z ubojni i zakładów mięsnych wahają się w granicach: od 6,20 zł/kg do 7,50 zł/kg w wadze żywej. Niewiele już brakuje do przebicia bariery 8 zł/kg. Z kolei w klasie E stawki wynoszą ok. 9 zł/kg, ale na rynku pojawiają się oferty nawet po 9,70 zł/kg. 

Natomiast z danych KOWR i MRiRW wynika, że w dniach 8–14.08.2022 r. na rynku krajowym odnotowano dalszy wzrost cen skupu żywca wieprzowego. Za świnie rzeźne w skupie dostawcy uzyskiwali przeciętnie 7,23 zł/kg, o 2 proc. więcej niż w poprzednim tygodniu i o 4 proc. więcej niż przed miesiącem. Cena żywca była o 43 proc. wyższa niż przed rokiem. Rok temu cena ta wynosiła 5,05 zł/kg, a 10 lat temu - 5,59 zł/kg.

- Rynek krajowy zareagował na wzrosty cen w Niemczech podwyżką cen skupu. Za tuczniki w klasie E ubojnie płacą średnio 9,50 zł/kg (+30 groszy t/t)- podkreśla Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej Polpig. 


20 lat temu tucznik był o połowę tańszy. Ale saletra kosztowała 10 razy mniej, a zboże 3 razy mniej

Niestety, rosnące ceny skupu nadal nie zapewniają rolnikom opłacalności chowu. Zboża paszowe znów drożeją (pszenica paszowa jest nawet po 1500 zł/t), nie mówiąc już o paliwie, czy nawozach.

Finalnie rolnikowi zostaje w kieszeni mniej niż 10 czy 20 lat temu. Choć w 2002 roku cena tucznika wynosiła 3,69 zł/kg, czyli połowę tego co teraz, to zboża paszowe były trzy razy tańsze - kosztowały 330-450 zł/tonę. Natomiast nawozy były 10-krotnie tańsze - saletra kosztowała 450 zł, a mocznik 550 zł/t. Z kolei olej napędowy był w cenie 2,50 zł/l. Oczywiście rolnicy nie dostawali wtedy dopłat bezpośrednich. Ale co z tego, że teraz dostają, skoro i tak wielu z nich musi dokładać do trzodziarskiego interesu.

W Niemczech cena tuczników już powyżej 2 euro/kg

W Niemczech na rynku trzody chlewnej też mamy kolejne podwyżki - i to trzeci tydzień z rzędu. Dziś, 24 sierpnia, na dużej giełdzie VEZG ceny tuczników w klasie E poszły w górę o 5 centów. Stawka wynosi 2,05 euro/kg i będzie obowiązywała do końca sierpnia.

- Niewielki asortyment świń gotowych do uboju nadal cieszy się dużym zainteresowaniem. Dlatego ceny ponownie rosną - wyjaśnia Zrzeszenie Producentów Żywca i Mięsa (VEZG).

- U naszych zachodnich sąsiadów powrót turystów z wakacji zwykle daje dodatkowy sezonowy popyt rynkowy. Spodziewany jest zatem wzrost zapotrzebowania na wieprzowinę i potrzymanie tendencji wzrostowych na rynku, o ile wyższa cena zostanie zaakceptowana przez konsumentów. W ostatnim notowaniu na niemieckiej małej giełdy cena niespodziewanie spadła o 3 eurocenty, ale pozostaje i tak na bardzo wysokim poziomie - wyjaśnia Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej Polpig. 

Wzrostowy trend cen skupu żywca wieprzowego jest kontynuowany także w wielu krajach unijnych. Podaż tuczników jest tam też niewielka, a dodatkowo upały powodują słabe przyrosty zwierząt.

- Najwyższe podwyżki cen skupu według ISN w stosunku do poprzedniego tygodnia zanotowano w Belgii (+9 centów), Holandii (+8 centów), Francji (+6 centów) i Austrii (+5 centów)  za kilogram (wbc). Tylko o 1 eurocent wzrosła cena w Hiszpanii. Uczestnicy rynku obserwują pozytywne sygnały z rynków eksportowych wieprzowiny, w tym rynku chińskiego - wyjaśnia Polpig.

Ceny tuczników: czy możemy spodziewać się kolejnych podwyżek?

Analitycy nie wykluczają dalszych podwyżek, zwłaszcza, że pogłowie świń w Polsce mocno spada. Rosnące koszty produkcji, zwłaszcza pasz, mogą ten proces jeszcze przyspieszyć. Będzie więc brakować żywca na rynku. 

Takiego zdania jest m.in. rzecznik prasowy PZHiPTC POLSUS Bartosz Czarniak, który zaznacza, że ograniczona podaż towaru, przy stałych potrzebach popytowych wywołuje fale podwyżek w skupach.

- Sytuacja ta szybko się nie zmieni, ponieważ ograniczona ilość świń nie jest spowodowana brakiem tylko i wyłącznie tuczników, ale przede wszystkim stada podstawowego – loch – zwierząt, które mają za zadanie urodzić prosięta i je odchować, by można było wyprodukować tucznika. Tak więc, czy spodziewam się dalszych podwyżek? Tak, ponieważ ostatni czas, gdy cenę starano się zbijać, a handel nie chciał również podwyższać cen za mięso, spowodowały, że brakuje właśnie loch, brakuje prosiaków i tuczników od tych loch, a co za tym idzie – kto chce kupić wieprzowinę, będzie musiał za nią zapłacić - wyjaśnia Czarniak.

O podwyżkach do 10 zł/kg wbc mówił już w maju Witold Choiński, prezes Związku Polskie Mięso. Więcej na ten temat przeczytasz TUTAJ.

Jakie są aktualne ceny skupu świń w Polsce? Sonda z 19 sierpnia 2022 roku?

Z sondy przeprowadzonej przez dziennikarzy „Tygodnika Poradnika Rolniczego” w piątek 19 sierpnia 2022 roku wynika, że ceny skupu świń w większości skupów ponownie spadły.

A oto jakie były ceny skupu świń w poszczególnych skupach w całej Polsce:

Kujawsko-pomorskie:

 • Kwiecińscy, Żnin - 6,95 zł/kg (wzrost o 20 gr),

Lubelskie:

 • ZM Wierzejki – 6,50-7,20 zł/kg (wzrost o 20-30 gr),

Łódzkie:

 • Marciniak, Sędzimirowice – 7,00 zł/kg (bez zmian),
 • Złotex, Złoczew - 7,00 zł/kg (wzrost o 20 gr),
 • PPHU Kawiks Patoki - 6,90-7,50 zł/kg (bez zmian),

Małopolskie:

 • PW Laskopol Limanowa – 6,60 zł/kg (bez zmian);

Mazowieckie:

 • ZM Mościbrody – 6,20-7,00 zł/kg (bez zmian), oraz 8,80 zł/kg wbc kl.E (bez zmian);

Podlaskie:

 • ZM Bost, Turośń Kościelna – 6,90-7,50zł/kg (wzrost o 10-50 gr),

Podkarpackie:

 • Kabanospol, Wielopole Skrzyńskie – 7,00 zł/kg (wzrost o 10 gr),

Wielkopolska:

 • Jóźwiakowski – 7,00-7,50 zł/kg (wzrost o 20-30 gr)
 • Mróz – 9,00 zł/kg (wbc kl. E) (wzrost o 10 gr),

Kamila Szałaj
fot. arch.

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
03. marzec 2024 18:53