StoryEditorCeny świń

Cena tuczników bliska 10 zł/kg! Ale opłacalność niższa niż 10 lat temu. Ile zakłady mięsne płacą za świnie?

17.08.2022., 13:08h
Ceny tuczników wreszcie porządnie poszły w górę. Stawki za wbc zbliżają się do 10 zł/kg. Niestety, choć żywiec jest obecnie najdroższy w historii, rolnikowi w kieszeni zostaje mniej niż 10 lat temu. Jakie są aktualne ceny świń w Polsce i UE? Sprawdź w naszej SONDZIE!

Ceny tuczników: jest najdrożej w historii, ale opłacalność niższa niż 10 lat temu

Ceny tuczników idą w górę. Prawie wszystkie analizowane przez nas zakłady mięsne podniosły cenniki. Największą podwyżkę dał PPH Kawiks z woj. łódzkiego. Tam stawki skoczyły o 80 gr - do 7,50 zł/kg. Ale oczywiście rolnicy zwracają uwagę, że choć ceny tuczników biją rekordy z tygodnia na tydzień, to wzrost kosztów produkcji powoduje drastyczny spadek opłacalności chowu. Same świadectwa zdrowia poszły w górę o ponad 1000 proc.! Więc finalnie hodowcy często zostaje w kieszeni mniej niż 10 lat temu, kiedy to tucznik był po 5,60 zł/kg, ale pasza po 1000 zł/t, prosiak po 170 zł, a pszenica paszowa po 800 zł/t.

Ceny skupu tuczników coraz bliżej 10 zł/kg wbc

Obecnie ceny skupu tucznika z ubojni i zakładów mięsnych wahają się w granicach: od 6,20 zł/kg do 7,50 zł/kg w wadze żywej. Z kolei w klasie E stawki wynoszą ok. 9 zł/kg, ale pojawiają się oferty nawet po 9,60 zł/kg. To wynik m.in. spadku pogłowia świń i niższych przyrostów spowodowanych upałami. Generalnie przewiduje się, że w tym roku w Polsce produkcja wieprzowiny spadnie o 14 proc. 

Natomiast z danych KOWR i MRiRW wynika, że na rynku krajowym w dniach 1–7.08.2022 r. za świnie rzeźne krajowi dostawcy uzyskiwali przeciętnie 7,10 zł/kg wobec 7,07 zł/kg w poprzednim tygodniu. Cena żywca wieprzowego była o 2 proc. wyższa niż przed miesiącem oraz o 38,5 proc. wyższa niż w analogicznym okresie 2021 r. Rok temu cena ta wynosiła 5,13 zł/kg, a 10 lat temu - 5,59 zł/kg.

- Średnia cena tuczników w klasie E na krajowym rynku wzrosła do 9,20 zł/kg. Oczekiwane są dalsze podwyżki cen skupu świń, które mogą wpłynąć się na wzrost cen produktów wieprzowych w handlu detalicznym. Uwalnianie stosunkowo niewielkich zapasów mięsa wieprzowego zgromadzanych w ramach interwencji dopłat do prywatnego przechowalnictwa wieprzowiny może tylko częściowo hamować wzrostowy trend cen skupu świń - podkreśla Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej Polpig. 


Niemcy: cena skupu tuczników przebiła barierę 2 euro/kg

W Niemczech na rynku trzody chlewnej też mamy kolejne podwyżki - i to drugi tydzień z rzędu. Dziś, 17 sierpnia, na dużej giełdzie VEZG ceny tuczników w klasie E poszły w górę o 7 centów. Stawka wynosi 2 euro/kg i będzie obowiązywała do 24 sierpnia.

- Ciągły spadek podaży na niemieckim rynku trzody chlewnej nie nadąża za coraz szybciej rozwijającym się popytem ze strony rzeźni. Ceny świń rzeźnych znów wyraźnie rosną- wyjaśnia Zrzeszenie Producentów Żywca i Mięsa (VEZG).

Ożywienie cen trzody chlewnej było już zresztą widoczne wcześniej na małej giełdzie świń w Niemczech.

- Wzrosty kolejnych pięciu notowań cen skupu na małej giełdzie niemieckiej do poziomu 2,06 euro/kg mogą wskazywać na możliwość utrzymania pozytywnego trendu rynkowego u naszych zachodnich sąsiadów. Powrót do kraju wielu osób z wakacji będzie sprzyjał dalszym podwyżkom cen skupu. - wyjaśnia Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej Polpig. 

Wzrostowy trend cen skupu żywca wieprzowego jest kontynuowany także w wielu krajach unijnych.

- Powodem jest spadek wagi ubojowej, niska podaż tuczników (upały, spadek pogłowia) oraz większy popyt na wieprzowinę na rynkach trzecich. Wzrosty cen skupu w stosunku do ubiegłego tygodnia zanotowano w Holandii (+4 centów), Francji (+4 centów) oraz Austrii (+3 centów), Hiszpanii (+1 centów). W Danii w 32 tygodniu cena pozostała na niezmienionym poziomie - wyjaśnia Polpig.

Czy ceny tuczników będą dalej rosły?

Hodowcy, patrząc na ceny skupu zadają sobie pytanie, czy obecne podwyżki to tylko chwilowy trend, czy też zapowiedź kolejnych wzrostów.  Jak przewiduje rzecznik prasowy PZHiPTC POLSUS Bartosz Czarniak, stawki za tuczniki jeszcze będą rosnąć.

- Ograniczona podaż towaru, przy stałych potrzebach popytowych wywołuje fale podwyżek w skupach. Sytuacja ta szybko się nie zmieni, ponieważ ograniczona ilość świń nie jest spowodowana brakiem tylko i wyłącznie tuczników, ale przede wszystkim stada podstawowego – loch – zwierząt, które mają za zadanie urodzić prosięta i je odchować, by można było wyprodukować tucznika. Tak więc, czy spodziewam się dalszych podwyżek? Tak, ponieważ ostatni czas, gdy cenę starano się zbijać, a handel nie chciał również podwyższać cen za mięso, spowodowały, że brakuje właśnie loch, brakuje prosiaków i tuczników od tych loch, a co za tym idzie – kto chce kupić wieprzowinę, będzie musiał za nią zapłacić - wyjaśnia Czarniak.

Podwyżki te, sięgające 10 zł/kg wbc przewidywał też Witold Choiński, prezes Związku Polskie Mięso. Pod koniec maja w rozmowie z nami ocenił, że ceny skupu świń w Polsce wzrosną do 10 zł/kg wbc, choć trudno mu było dokładnie przewidzieć termin tych podwyżek.

- Być może będzie to za tydzień, a być może za dwa miesiące. Jest zbyt wiele czynników wpływających na rynek, ale podwyżki są nieuchronne - mówił. Więcej na ten temat przeczytasz TUTAJ.

Jakie są aktualne ceny skupu świń w Polsce? Sonda z 12 sierpnia 2022 roku?

Z sondy przeprowadzonej przez dziennikarzy „Tygodnika Poradnika Rolniczego” w piątek 12 sierpnia 2022 roku wynika, że ceny skupu świń w większości skupów ponownie spadły.

A oto jakie były ceny skupu świń w poszczególnych skupach w całej Polsce:

Kujawsko-pomorskie:

 • Kwiecińscy, Żnin - 6,75 zł/kg (wzrost o 30 gr),

Lubelskie:

 • ZM Wierzejki – 6,20-7,00 zł/kg (wzrost o 10-20 gr),

Łódzkie:

 • Marciniak, Sędzimirowice – 7,00 zł/kg (wzrost o 40 gr),
 • Złotex, Złoczew - 6,80 zł/kg (wzrost o 30 gr),
 • PPHU Kawiks Patoki - 6,90-7,50 zł/kg (wzrost o 60-80 gr),

Małopolskie:

 • PW Laskopol Limanowa – 6,60 zł/kg (bez zmian);

Mazowieckie:

 • ZM Mościbrody – 6,20-7,00 zł/kg (wzrost o 20-40 gr) oraz 8,80 zł/kg wbc kl.E (bez zmian);

Podlaskie:

 • ZM Bost, Turośń Kościelna – 6,80-7,00zł/kg (wzrost o 30-60 gr),

Podkarpackie:

 • Kabanospol, Wielopole Skrzyńskie – 6,90 zł/kg (wzrost o 10 gr),

Wielkopolska:

 • Jóźwiakowski – 6,80-7,20 zł/kg (wzrost o 10-20 gr)
 • Mróz – 8,90 zł/kg (wbc kl. E) (wzrost o 50 gr),

Kamila Szałaj
fot. arch.

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. kwiecień 2024 16:51