StoryEditorCeny rolnicze

Cena zboża nie powala, ale rosną ceny nawozu i paliwa. Raport rynkowy z 2.09

02.09.2022., 18:09h
Ceny zbóż nie rosną, a na rynku panuje marazm. Czy wzrost eksportu zboża z Ukrainy poprawi sytuację? Ustabilizowały się także ceny tuczników. Za to wyraźny wzrost widać w przypadku cen nawozów i ceny oleju napędowego. Jakie są ceny rolnicze na początku września?

Ceny zbóż na krajowym rynku nie powalają 

Kolejny tydzień nie przyniósł dużych zmian na krajowym rynku zbóż. Eksporterzy handlujący z Niemcami zwracają uwagę, iż jedyne zapytania dotyczy zakupu pszenicy i pszenżyta, aczkolwiek oferowane ceny nie powalają. Ogólnie ceny zbóż oraz oleistych są obecnie pod presją obaw o spowolnienie światowych gospodarek. Ciągle wszystkie oczy zwrócone są na Ukrainę

Ukraina wzmacnia eksport zbóż

W sierpniu z portów Odessa, Czarnomorsk i Piwdenny wypłynęło 65 statków przewożących ponad 1,5 mln ton ukraińskich produktów rolnych. Głównym produktem eksportowym była kukurydza (64%), pszenica (18%), jęczmień (5%). Ukraina wysyłała również w sierpniu przez porty morskie śruty, olej, rzepak, soję, groch, nasiona słonecznika i mieszanki paszowe. Produkty zostały wysłane do 19 krajów, z głównymi kierunkami do Turcji (23%), Hiszpanii (12%) i Egiptu (12%). Łączny eksport ukraińskich produktów rolnych wyniósł w sierpniu ok. 4 mln ton, podczas gdy przed wojną o tej porze był na poziomie 6 mln ton.

Ministerstwo Polityki Rolnej i Żywności Ukrainy oczekuje, że we wrześniu kraj wyeksportuje 5 mln ton prod...

Ten artykuł jest dostępny wyłączenie dla Prenumeratorów Tygodnik Poradnik Rolniczy
Zyskaj dostęp do tego i innych wyjątkowych artykułów
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
25. wrzesień 2023 08:05