W Polsce jest tylko 400 tys. aktywnych rolników. ”Fikcyjne gospodarstwa są najobficiej dotowane”Canva
StoryEditorWiększość dopłat nie trafia do rolników

W Polsce jest tylko 400 tys. aktywnych rolników. "Fikcyjne gospodarstwa są najobficiej dotowane"

14.11.2023., 12:00h
Ilu jest w Polsce rolników? Zdaniem ekspertów i izb rolniczych ok. 400 tysięcy. Reszta, czyli 850 tys. pobiera dopłaty, ale nie prowadzi działalności rolniczej. – Takie fikcyjne gospodarstwa są najobficiej dotowane – denerwują się rolnicy.

Ilu jest w Polsce rolników?

W Polsce co roku o dopłaty bezpośrednie ubiega się ok. 1,3 mln beneficjentów. Ale zdaniem ekspertów i izb rolniczych liczba rolników aktywnie prowadzonych gospodarstwo jest dużo niższa i wynosi ok. 400 tysięcy, a reszta, czyli ok. 65 proc. osób wnioskujących o płatności nie produkuje na rynek, więc de facto nie prowadzi działalności rolniczej.

O dopłaty do nawozów ubiegało się 350 tys. rolników

Dobitnie pokazał to program dopłat do nawozów. W tym roku o wsparcie ubiegało się tylko 350 tysięcy rolników, głównie z Mazowsza, Lubelszczyzny i z Wielkopolski. Podobna sytuacja miała miejsce w ubiegłym roku, gdy po raz pierwszy uruchomiony został program dopłat do nawozów. Wtedy wnioski złożyło 426 tys. rolników, czyli 1/3 tych, którzy ubiegają się o dopłaty bezpośrednie.

Rolnik: fikcyjne gospodarstwa są najobficiej dotowane

Jeden z rolników wskazuje na platformie X (dawniej Twitter), że liczba 400 tysięcy aktywnych gospodarstw pokrywa się z ilością opryskiwaczy polowych deklarowanych w spisie rolnym sprzed kilku lat.

- Jak się okazuje ślepy mechanizm dopłat rolnych do hektara, sztucznie utrzymuje liczbę gospodarstw rolnych na poziomie około 1,2 miliona. "Rolnicy z Marszałkowskiej" zawyżają ceny ziemi, jednocześnie często prowadząc fikcyjne gospodarstwa "ekologiczne", które nie produkują żywności, a są jedynie nastawione na dopłaty. Co więcej, takie fikcyjne gospodarstwa są najobficiej dotowane – podkreśla na X Jacek Słoma, rolnik.

Zaznacza, że "mieszkańcy Unii Europejskiej zrzucają się w dużej mierze na rolniczych rentierów, którzy przerzucili się z kamienic na grunty orne".

- Ta usankcjonowana fikcja, jest obciążeniem nie tylko dla podatników krajów z Unii, ale również dla rolników realnie produkujących żywność – tłumaczy rolnik.

Ponad połowa gospodarstw w Polsce ma mniej niż 5 ha

Warto też zauważyć, że z wyliczeń podanych przez ministerstwo rolnictwa wynika, iż w Polsce jest aż 637 tys. gospodarstw do 5 ha, które ubiegają się o dopłaty bezpośrednie. To ponad połowa wszystkich beneficjentów płatności w Polsce. Większość z nich nie produkuje na rynek, a ziemię bezumownie poddzierżawia sąsiadom.

Kalinowski: w Polsce jest 400 tys. rolników

Już dwa lata temu europoseł Jarosław Kalinowski z PSL wyliczał, że prawdziwych rolników jest w Polsce dużo mniej, niż beneficjentów płatności bezpośrednich.

– Obecnie 80 proc. osób, które wnioskują o dopłaty bezpośrednie, nie prowadzi działalności rolniczej. To zazwyczaj są właściciele ziemi, byli rolnicy, którzy zaprzestali prowadzenia działalności rolniczej, lub ich spadkobiercy. Najczęściej pobierają dopłaty do posiadanych hektarów, ale w ramach bezumownej dzierżawy uprawia je kto inny. Prawdziwych rolników w Polsce jest ok. 400 tys., a nie 1,3 mln, jak się powszechnie uważa. Poza tym według moich szacunków średnia wielkość gospodarstwa w Polsce wynosi ok 25-30 ha, a nie 11 ha – mówił w 2021 roku poseł PE Jarosław Kalinowski.

Ekonomista: prawdziwych gospodarstw jest ok. 170 - 200 tysięcy

Natomiast doktor Andrzej Hałasiewicz, socjolog wsi i ekonomista ocenia, że prawdziwych gospodarstw jest jeszcze mniej - prawdopodobnie około 170 - 200 tysięcy.

- Reszta to jest fikcja statystyczna. To się również przekłada na liczbę osób zatrudnionych w rolnictwie – mówi dr Andrzej Hałasiewicz.

image
Dzierżawa ziemi

Dr Hałasiewicz: 1 mln gospodarstw rolnych "to fikcja statystyczna". Trzeba zmienić zasady dzierżawy ziemi

image
Dopłaty bezpośrednie 2023

Dopłaty bezpośrednie: 200 tys. rolników wciąż bez zaliczek. Kiedy ARiMR je wypłaci?

Kamila Szałaj

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
21. czerwiec 2024 21:24