StoryEditorWiadomości rolnicze

Ceny paliw na rynku hurtowym poszły w dół. Ile kosztuje benzyna, ile olej napędowy?

19.09.2022., 13:09h
W czwartek 15 września zakończyła się część promocji na tańsze tankowanie. Równocześnie na rynkach hurtowych ceny paliw nieco spadły. Choć do poziomu cen z ubiegłego roku wciąż jeszcze daleko, wygląda na to, że sytuacja zaczyna się stabilizować. Ile trzeba dziś zapłacić za poszczególne paliwa?

Na jakie ulgi mogli liczyć kierowcy w okresie wakacyjnym?

Po tym, jak ceny paliw wystrzeliły w górę, w okresie wakacyjnym koncerny paliwowe zaproponowały kierowcom promocje, dzięki którym mogli oni tankować nieco taniej. I tak na stacjach Orlen, BP oraz Lotos klientom należącym do klubów lojalnościowych przysługiwało 30-40 gr zniżki na każdy litr paliwa (wyższa zniżka przewidziana była dla posiadaczy karty dużej rodziny). Paliwo tańsze o 30 gr mogli kupić także kierowcy korzystający ze stacji Moya, pod warunkiem nabycia co najmniej dwóch produktów w sklepie na stacji.

W połowie września zakończyła się promocja na stacjach Orlen. Taniej wciąż mogą tankować klienci stacji Lotos (do końca września) oraz BP i Moya (do odwołania). 

Jakie są ceny paliw po zakończeniu promocji na tanie tankowanie?

Po zakończeniu akcji taniego tankowania, na stacjach Orlen obniżono ceny benzyny oraz oleju napędowego o około 20 gr/l. Eksperci spodziewają się, że w miarę jak kolejne promocje będą wygaszane, koncerny paliwowe pójdą w ślady Orlenu i zagwarantują nieco niższe koszty tankowania wszystkim kierowcom. 

Na stacjach benzynowych dla klientów indywidualnych ceny przedstawiają się następująco:

  • benzyna bezołowiowa 95 – 6,36 zł/l (-17 gr/l),
  • benzyna bezołowiowa 98 – 7,25 zł/l (-20 gr/l),
  • olej napędowy 7,36 zł/l (-20 gr/l),
  • autogaz 3,10 zł/l (-5 gr/l).

Choć jeszcze niedawno mówiło się o tym, że we wrześniu na stacjach benzynowych nastąpią kolejne podwyżki, w wyniku których za litr benzyny zapłacimy ponad 7 zł, a za litr oleju napędowego ponad 8 zł, w tej chwili analitycy przewidują odwrotną tendencję. W kolejnym tygodniu średnie ceny benzyny i oleju napędowego mogą notować kolejne spadki, o około 10 -20 groszy na litrze.

Jakie są ceny za paliwo w hurcie?

Na rynkach hurtowych od kilku tygodni notowane są obniżki cen, które docelowo przełożą się także na kwoty, które płacimy na stacjach benzynowych. W tej chwili na stacjach Orlen oraz Lotos ceny poszczególnych paliw w hurcie przedstawiają się następująco: 

  • Eurosuper 95: 5,69 zł/l (-1 zł/1000l)
  • Super Plus 98: 6,26 zł/l (+8 zł/1000l)
  • ON Ekodiesel: 6,46 zł/l (-60 zł/1000l)
  • ON Arktyczny 2: 6,78 zł/l (-60 zł/1000l)
  • Ekoterm Plus: 5,24 (-74 zł/1000l). 

Jakie ulgi na tankowanie wciąż obowiązują?

Prócz wciąż trwających ulg dla kierowców indywidualnych na stacjach sieci Moya oraz BP, które obowiązują na czas nieokreślony, na obecne ceny paliw wpływa także rządowa tarcza. W tej chwili politycy przedłużyli obniżkę VAT na paliwo do 8 proc. do końca października. Jeśli rządzący nie zadecydują o kolejnym przedłużeniu, od listopada obowiązywał będzie VAT na paliwo w wysokości 23 proc. 

źródło: reflex.com
Zuzanna Ćwiklińska
fot. Pixabay

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
09. czerwiec 2023 10:25