Brakuje paliwa dla rolników. -Tylko na stacji można nabyć – pisze rolnik na jednej z grup na Facebooku.Katarzyna Sierszeńska/arch. Topagrar
StoryEditorBrakuje paliwa dla rolników

Brakuje paliwa dla rolników. Dystrybutorzy odmawiają im dostaw. Dlaczego?

29.08.2023., 10:57h
Rolnicy alarmują, że są problemy z dostępnością paliwa. Dystrybutorzy w całej Polsce odmawiają im dostaw. Kujawsko-pomorska izba rolnicza już zaapelowała do ministra Jacka Sasina o pilne działania w tej sprawie. Dlaczego brakuje oleju napędowego?

Brakuje paliwa dla rolników. "Tylko na stacji można nabyć"

Od wczoraj rolnicy alarmują nas, że mają problemy z zaopatrzeniem się w paliwo na rynku hurtowym. Dystrybutorzy albo odmawiają przywozu oleju napędowego, albo słono sobie za niego liczą – nawet kilkadziesiąt groszy więcej niż za dostawę w ubiegłym tygodniu.

Także w Internecie na popularnych forach pojawiają się liczne głosy z całej Polski, że dostawy oleju napędowego zostały wstrzymane.

- Podlaskie Augustów - brak dostępności paliwa, tylko na stacji można nabyć – pisze rolnik na jednej z grup na Facebooku.

- Okolice Ciechanowa jest problem i zabierają rabaty – to głos kolejnej osoby, która nie może kupić paliwa.

- Warmińsko-mazurskie, b0 6.70. Dziś dojechało. Podobno Orlen wstrzymuje dostawy – wyjaśnia inny internauta.

- Powiat koniński też wstrzymane i cena jak na stacji paliw – żali się kolejny rolnik.

Rolnicy, którzy potrzebują pilnie paliwa muszą zaopatrzyć się w nie na stacjach benzynowych, oczywiście po wyższej cenie.

Izba rolnicza apeluje do ministra Sasina o paliwo dla rolników

Na problem zwraca uwagę także Kujawsko-Pomorska Izba Rolnicza. Alarmuje, że dystrybutorzy nie są w stanie dostarczać rolnikom paliwa na bieżąco. Izba zwróciła się więc do ministra aktywów państwowych Jacka Sasina z prośbą o zagwarantowanie odpowiednich ilości paliwa dla rolników w okresie wzmożonych prac polowych.

Polityka cenowa Orlenu sprawiła, że import oleju napędowego przestał być opłacalny

O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy Urszulę Cieślak z biura maklerskiego Reflex. W ocenie ekspertki ograniczone dostawy oleju napędowego to konsekwencja prowadzonej przez Orlen polityki, która spłaszczyła cenę paliwa na rynku hurtowym, przez co jego import przestał być opłacalny.

- Orlen zablokował podwyżki, które wynikają ze wzrostu notowań cen paliw na rynku europejskim i kursu złotego do dolara. W konsekwencji zablokowanie cen paliw na stabilnym poziomie w ostatnich tygodniach spowodowało, że import paliwa przestał być opłacalny. W związku z tym brakuje oferty importowej na poziomie cenowym zbliżonym do tego, co proponuje producent krajowy. Paliwo z importu jest po prostu dużo droższe, a dla pośredników hurtowych, którzy zaopatrywali odbiorców końcowych m.in rolników, paliwo krajowe jest limitowane, żeby Orlen mógł zachować ciągłość sprzedaży na swoich stacjach – tłumaczy Urszula Cieślak z biura maklerskiego Reflex.

Ekspertka zaznacza, że hurtownicy nie chcą kupować paliwa z importu w wyższych cenach w obawie, że nie będą mogli go później sprzedać.

Czy sytuacja się unormuje i dostawy paliwa dla rolników będą zabezpieczone? O to zapytaliśmy Orlen. Jak tylko otrzymamy odpowiedź, opublikujemy ją. 

Kamila Szałaj

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
26. maj 2024 19:50