Ceny paliw w hurcieArchiwum PWR
StoryEditorCeny paliw

Hurtowe ceny paliw już idą w górę! Ile za ON zapłacą rolnicy?

19.10.2023., 12:00h
Rolnicy od dawna spodziewali się tego, że po wyborach ceny paliw w hurcie wystrzelą w górę. Tak też się stało. Obecnie paliwa nie tylko brakuje, ale również jego wartość stopniowo zaczyna wzrastać, a producenci rolni zastanawiają się, co będzie dalej?

Ile kosztuje paliwo w hurcie na Orlenie?

Na stacjach paliw Orlen widoczny jest już nie tylko brak paliwa, ale również wzrost jego cen. Jak wynika z danych opublikowanych przez Orlen, średnia hurtowa cena oleju napędowego 19 października była równa 4 791 zł/m3, czyli 1000 litrów, co oznacza, że od dnia poprzedniego wzrosła o 12 zł/m3Dla porównania do dnia 14 października, czyli soboty przedwyborczej cena ta była równa 4 758 zł/m3, czyli o 33 zł/m3 mniej. Wartość oleju napędowego na stacjach Orlen w porównaniu do ostatniej ceny z września, która wynosiła 4 749 zł/m3, wzrosła o 42 zł/m3.

Co się dzieje z cenami paliw na Orlenie?

Wzrastają również ceny hurtowe benzyny Pb 95, której cena na stacjach Orlen 19 października wynosiła 4 799 zł/m3, podczas gdy przed weekendem była ona równa 4 754 zł/m3, co dawało kwotę o 45 zł/m3 niższą. Warto przypomnieć, że na koniec września, czyli zaledwie 2 tygodnie temu 1000 l benzyny Pb 95 w hurcie można było kupić za 4 743 zł, czyli 56 zł/m3 mniej.

O ile jeszcze zdrożeje paliwo na stacjach Orlen?

Jak wynika z analizy rynkowej przeprowadzonej przez serwis Money.pl, rolnicy nie powinni martwić się na zapas, choć przyszłość przedstawia się w szarych barwach. Pierwsze, podejrzane zachowania ze strony największego koncernu już zostały zaobserwowane. Dziennikarze Money.pl wskazują na to, że Orlen nie opublikował cennika w powyborczy poniedziałek, a to się wcześniej prawie nie zdarzało. Eksperci, z którymi prowadzona była rozmowa, wskazali na to, że podwyżki cen paliw powoli zaczynają następować i dotyczą one zarówno diesla, jak i benzyny.

Zdaniem rozmówcy Money.pl, Dawida Czopka z Polaris FIZ będącego ekspertem rynku paliw, wiele wskazuje na to, że dni, w których Polacy zapłacą mało za paliwo, są policzone. Zdaniem Czopka najbliższe 3 miesiące przesądzą o tym, jak zmienią się ceny. Zmiana władzy w Polsce nie musi być jednak jedynym czynnikiem mającym wpływ na kształtowanie się cen na Orlenie. Koncern ma wyłączność na ustalanie wysokości stawek za paliwo i to wykorzystuje, co można było zaobserwować przed wyborami i niekoniecznie przejmuje się wydarzeniami rozgrywającymi się na rynkach sąsiadujących.

Analitycy reagują na wzrost cen na Orlenie

Jak się okazuje, sytuacja wzrostu cen jest pilnie monitorowana przez ekspertów rynkowych. Wśród nich jest również Rafał Mundry, ekonomista, który do sprawy wzrostu cen paliw odniósł się na swoim profilu na Twitterze.

Nie wiadomo, jak zostanie rozwiązana sytuacja ze wzrostem cen paliw, który mimo przeczeń władz nastąpił.

image
Ceny paliwa

Czy po wyborach cena diesla wystrzeli? "Tankowanie tylko do baku ciągnika i kanistra"

Oprac. Justyna Czupryniak

źródło: Money.pl

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
24. maj 2024 21:23