Spadek produkcji mleka w Holandii o 11%
Znamy najnowszą prognozę Rabobanku dla holenderskiego rynku mleka opublikowaną przez portal topagrar.com. Wynika z niej, że produkcja mleka w tym państwie, w nadchodzących latach, może spaść nawet o 11%, a prognozowany spadek ma nastąpić w ciągu najbliższych 5 lat. Co ciekawe, jednocześnie ma się umocnić pozycja negocjacyjna producentów mleka wobec mleczarni.
W ocenie ekspertów holenderska produkcja mleka ma spaść od 1,5 mln (11%) t do ok. 12,5 mln t do 2030 r. w stosunku do roku 2025.
Dlaczego produkcja mleka w Holandii spada?
Jak wynika z uzasadnienia prognozy analityków Rabobanku, powodem spadku produkcji mleka w Holandii ma być spadek pogłowia zwierząt gospodarskich.
Nie od dziś wiadomo, że w związku z polityką ochrony środowiska, koszty utrzymania zwierząt gospodarskich zdecydowanie wzrastają. Rolnicy muszą również przestrzegać przepisów dotyczących rozrzucania obornika i gnojowicy oraz mierzyć się ze wzrastającymi kosztami wszelakich zezwoleń środowiskowych. Poza tym jednym z głównych powodów likwidacji hodowli bydła mlecznego w Holandii jest również brak następców chętnych do przejęcia gospodarstw.
Mleczarnie będą stopniowo wprowadzać obniżki
W ocenie ekspertów Rabobanku, między holenderskimi mleczarniami konkurencja się zaostrza, a obniżki po stronie sprzedaży są ostrożnie przenoszone na rolników po to, by mogli utrzymać własnych dostawców i jednocześnie utrzymać produkcję.
Oprac. Justyna Czupryniak-Paluszkiewicz na podst. topagrar.com
