Eksport produktów mlecznych z Unii Europejskiej do Chin osiągnął wartość 1,7 miliarda euro w 2023 r., co oznacza spadek w porównaniu z rokiem poprzednim o niemal 300 mln euro.TPR
StoryEditorAnalizy rynkowe

Czy Chińczycy wstrząsną europejską branżą mleczarską?

25.06.2024., 17:25h
Na linii Chiny-Unia Europejska trwa obecnie rozgrywka o ustalenie zasad gospodarczej gry na następne lata. W obliczu napięć handlowych chińskie firmy mogą rozważyć złożenie wniosku o wszczęcie dochodzenia w sprawie importu produktów mlecznych z Unii Europejskiej. Zdarzenie to jest kolejną przesłanką mogącą wskazywać na narastające konflikty w relacjach handlowych między Chinami a UE.

Relacje chińsko-europejskie coraz bardziej napięte. Powodem cła na samochody elektryczne z Chin

Ostatnio mamy do czynienia z ich zaostrzeniem się w wyniku wzajemnych napięć obserwowanych choćby w obszarze dotowania zakupu aut elektrycznych wyprodukowanych w Chinach. Ta pozornie odległa od mleczarstwa branża może mieć jednak na nią duży wpływ, bo wprowadzenie przez Brukselę ceł na wspomniane samochody może skutkować ograniczeniami w eksporcie nabiału z Europy.

Rozstrzygnięcie tego sporu może odegrać kluczową rolę w ustanowieniu, jakże ważnego dla sektora mleczarskiego, szlaku handlowego, ponieważ Chiny są trzecim co do wielkości rynkiem dla eksportu produktów rolnych i żywności z UE, reprezentującym około 7% całkowitego handlu produktami rolnymi i spożywczymi w bloku.

Popyt ze strony Chin na europejski nabiał spada

Eksport produktów mlecznych z Unii Europejskiej do Chin osiągnął wartość 1,7 miliarda euro w 2023 r., co oznacza spadek w porównaniu z rokiem poprzednim o niemal 300 mln euro. Wynika to ze spadku popytu na nabiał w Chinach.

Pozostało 71% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
13. lipiec 2024 21:20