Produkcja mleka wciąż wysoka
Analitycy Banku PKO przygotowali pierwszą w tym roku odsłonę AgroNawigatora za I kw. 2026 r. Prognozy dla rynku mleka nie są jednak zbyt optymistyczne.
Zarówno koniec 2025 r., jak i początek 2026 r. upłynęły pod hasłem wzrostu produkcji mleka w głównych regionach eksportowych.
– Wzrostowi produkcji sprzyjały wcześniejsze wysokie marże w produkcji oraz korzystne uwarunkowania pogodowe (Nowa Zelandia) – wynika z analizy.
Co istotne, w IV kw. 2025 r. dostawy mleka w UE były najwyższe od IV kw. 2017 r. i wynosiły o 5,5% w stosunku rok do roku.
Dynamika wzrostu dostaw mleka w UE na początku roku 2026 utrzymała się na poziomie 5%.
Pogłowie krów mlecznych w USA, jakiego nie było od 32 lat
Analitycy wskazują także, że odnotowana liczba pogłowia krów mlecznych w USA jest obecnie najwyższa od 32 lat (USDA).
Ceny produktów mlecznych wciąż pod presją wysokiej podaży. Szybkie tempo wzrostów produkcji mleka w UE na przełomie roku. Możliwe są spadki unijnych dostaw w 2h26.
Produkcja mleka spadnie, jeśli ceny będą niskie?
Zdaniem analityków, spadek cen produktów mlecznych może doprowadzić do spowolnienia produkcji mleka w najbliższych miesiącach.
Z aktualnych prognoz Komisji Europejskiej wynika, że w 2026 r. unijna produkcja mleka wzrośnie o 0,2%. Jednak eksperci twierdzą, że w stosunku do dynamicznego wzrostu produkcji z I kw. 2026 r., dostawy mleka w II poł. 2026 r. zaczną spadać.
Spadek importu produktów mlecznych z Chin
Analitycy PKO wskazują, że na początku 2026 r. import chińskich produktów mlecznych, zwłaszcza w obszarze proszków, był niższy.
– Według danych CLAL w I kw. 2026 r. Chiny w największym stopniu, bo o 33% r/r, zmniejszyły import odtłuszczonego mleka w proszku (OMP); spadki dotyczyły większości kierunków importu, w tym również Polski o -22% – wynika z raportu.
Jednocześnie odnotowano również spadek importu serwatki w proszku o 12% r/r, a także pełnego mleka w proszku (PMP) o 8,4%.
– Import mleka płynnego (CN 040110 i 040120) wzrósł o 3%, ale w przypadku Polski jego zakupy zmniejszono aż o 57% r/r. Chiny systematycznie zwiększają natomiast import masła i serów – czytamy w analizie.
Niemcy zyskały na dostawach do Chin
W ocenie ekspertów na dostawach do Chin zyskiwały Niemcy i to mimo wprowadzenia przez Chiny tymczasowych ceł wyrównawczych na produkty z UE na koniec 2025 r., co było skutkiem powstania efektu bazy związanego z pryszczycą w Niemczech w 1 kw. 20025 r.
Spadki cen na GDT
W marcu 2026 r. odnotowano kolejny spadek cen produktów mleczarskich na GDT – indeks był niższy o 19% r/r.
– Spadki w ujęciu rocznym utrzymują się od listopada 2025, ciągnięte w dół przez niższe o 30% r/r ceny masła. Stabilnie niski poziom utrzymują ceny OMP – wynika z analizy.
Spadek cen skupu mleka i produktów mleczarskich
Jak wskazują analitycy, Główny Urząd Statystyczny poinformował, że cena skupu mleka w marcu 2026 r. była niższa o 20% r/r. Średnio było to 1,83 zł/l.
Zaobserwowano również spadki cen produktów mleczarskich, które w negatywny sposób odbiły się na wynikach przetwóstwa mleka w Polsce.
– Rentowność (ROS) branży PKD 10.51 w 2025 r. wyniosła jedynie 1,1% wobec 2,1% w 2024 r. Zysk branży zmalał o 46% r/r przy 5-proc. wzroście przychodów. W II poł. 2025 r. wynik finansowy był już wyraźnie gorszy, ze stratą w 4 kw. – czytamy w analizie.
Wzrost cen mleka w IV kw. 2026 r.?
Analitycy prognozują, że przeciętna cena skupu mleka w Polsce w II poł. 2026 r. będzie niższa od 2 do nawet 16% r/r, po spadku od 9 do 11% w I poł. 2026 r.
– W najbardziej optymistycznym scenariuszu można spodziewać się wzrostów cen w relacji rocznej w IV kw. 2026 r., przy założeniu ograniczenia dostaw. Czynnikiem ryzyka jest konflikt na Bliskim Wschodzie, który może negatywnie oddziaływać na konsumpcję, a także koszty produkcji w mleczarstwie. Kraje Regionu są ważnymi importerami produktów takich jak proszki mleczne czy masło, co w krótkim okresie może mieć wpływ na światowy handel – oceniają analitycy.
oprac. Justyna Czupryniak-Paluszkiewicz na podst. AgroNawigator 1/2026
