Po ogłoszeniu Europejskiego Zielonego Ładu pojawiła się dyskusja, czy w system ETS powinno być włączone rolnictwo. W szczególności koncentrowano się na hodowli bydłafreepik
StoryEditorRynek mleka

Nie tylko Zielony Ład. Już czai się rolniczy ETS, który dotknie producentów mleka

13.03.2024., 15:10h
Europejski Zielony Ład od samego początku miał być nie tylko programem klimatycznym. Jest to często zapominany fakt, o którym przypomina się nagle w momentach, kiedy przychodzi do znacznego obciążenia firm czy konsumentów. Już podczas jego ogłaszania, poza mową o klimacie akcentowano również walkę z recesją w krajach unijnych. Coraz częściej widać, że jednak coś w tej walce poszło w złym kierunku.

Z artykułu dowiesz się:

  • Czym jest system ETS i czy obejmie gospodarstwa rolne?
  • Z jakimi kontrowersjami wiąże się unijny system handlu emisjami?
  • Czy dojdzie do rewizji unijnej polityki klimatycznej?

Absurdy Europejskiego Zielonego Ładu

Każda ze strategii Zielonego Ładu, które mnożyły się w ciągu ostatnich lat, miała znacząco poprawić funkcjonowanie któregoś z sektorów gospodarki. Być może i byłoby to zrealizowane, gdyby nie nadgorliwość aktywistów na rzecz klimatu i środowiska, którzy wiele z jego obszarów doprowadzili do absurdalnego kształtu. Bezzasadne w większości przypadków ugorowanie gruntów jest tego przykładem. Dotyka ono przede wszystkim producentów mleka, chociażby ze względu na strukturę i położenie gospodarstw. Większość z nich skoncentrowana jest w województwie podlaskim i mazowieckim, gdzie nie ma wielkich gospodarstw, a każdy hektar wyjęty z uprawy to kolejne złotówki wyjęte z kieszeni. Bardzo często również skazana na straty jest inwestycja, na którą zaciągnięto wysoki kredyt.

Czy system ETS obejmie rolników i ich gospodarstwa?

To tylko jeden problem, przeciwko któremu protestują rolnicy. Na hory...

Pozostało 84% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
30. maj 2024 17:45